Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 132/2020
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 132/2020

Buna ziua,

Am o intrebare referitor la ajutorul de la stat conform OUG 132/2020 in valoare de 2500 Ron. De ex: Intr-o companie angajatii lucreaza in regim de telemunca inca din 2019 (s-au intocmit acte aditionale prin care li se da voie salariatilor sa lucreze de acasa o zi /saptamana). Mentionez ca actele aditionale sunt inregistrate in Revisal. Pe perioada starii de urgenta nu s-au intocmit alte acte aditionale, exista numai o decizie a angajatorului prin care salariatii au fost anuntati ca vor lucra de acasa in regim de telemunca pe toata perioada starii de urgenta.
Intrebarea este: Angajatorul poate solicita banii de la stat?

Multumesc,
In opinia mea, angajatorul poate solicita acordarea unui sprijin financiar în valoare de 2.500 lei în scopul achiziționării de pachete de bunuri și servicii tehnologice necesare desfășurării activității în regim de telemuncă.
Multumesc pentru raspuns!