Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Sprijin 2500 lei pentru telesalariati part time
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Sprijin 2500 lei pentru telesalariati part time

Buna ziua,

Intrucat s-a publicat legea 282/2020 privind extinderea sprijinului de 2500 lei/telesariat si pentru perioada starii de alerta, va rog sa ma ajutati cu 2 nelamuriri.

1. daca un angajat lucreaza part-time la 2 firme, se poate ca fiecare firma sa aplice pentru acest sprijin? Una dintre ele cu dovada achizitionare laptop si cealalata imprimanta si soft?

2. desi se lucreaza inca din starea de urgenta in regim de telemunca, modificarea in Revisal s-a facut la inceputul lunii decembrie. Cererea pentru acordarea sprijinului de 2500 lei se poate depune doar dupa trecerea celor 15 zile lucratoare?Se poate depune cerere acum, daca modificarea privind telemunca este pe termen nedeterminat?
feliciaND, utilizator
In opinia mea, cererea pentru acordarea sprijinului de 2500 lei se poate depune doar dupa trecerea celor 15 zile lucratoare ....depunerea ei mai devreme da posibilitatea AJOFM-ului sa constate ca nu exista o activitate de telemunca de cel puțin 15 zile lucrătoare.