avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Buna seara, Doresc sa achizitionez un teren intravilan ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Buna seara, Doresc sa achizitionez un teren intravilan de 1000mp ...

Buna seara,
Doresc sa achizitionez un teren intravilan de 1000mp intr-o comuna din Brasov.
As dori, va rog, sa ma ajutati cu niste sfaturi in ceea ce priveste cunostintele necesare sau intrebarile potrivite pe care trebuie sa le adresez inainte vanzatorului.
Mentionez ca terenul este vandut prin agentie imobiliara, la un pret destul de mic fata de pretul zonei.
Din ce am reusit sa citesc pe internet, un prim bun pas ar fi sa cer certificatul de urbanism, unde pot vedea anunite detalii, precum tipul constructiei pe care o pot face acolo, pe ce nivele in principiu, ce utilitati sunt in zona si cat m-ar costa sa le aduc la mine pe teren. Agentia mi a spus ca nu are decat un document care atesta ca terenul este intravilan.
Mai este o singura parcela disponibila, in rest toate sunt luate, majoritatea fiind si ingradite.
Mai am nevoie si de alte cunostinte ?
Incep sa imi fac griji si pentru acest document, este perioada alegerilor si poate dura destul de mult eliberarea lui.
Ma tem sa nu vina altcineva mai putin ‘ pretentios ‘ si sa il ia inainte.
Va rog, un sfat de cerinte minime daca se poate pentru a sti ceea ce cumpar.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 11:23, 16 Septembrie 2020
Mai cereti si un Extras de Carte funciara si vedeti daca sunt sarcini pe el.
cereti si certificatul de urbanism ca sa nu va treziti ca trece vreo conducta de gaze naturale pe sub teren, caz in care nu ati avea voie sa construiti pe el

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urbanism Alexandru.bogdan.marius@gmail.com Alexandru.bogdan.marius@gmail.com Buna ziua, Va rog a ma ajuta/sfatui in umatoarea situatie : Sunt in procesul de achizitionare a unui teren construibil, iar momentan sunt in faza de a ... (vezi toată discuția)
Vanzare teren cu vicii ascunse Daniel_2015 Daniel_2015 Buna ziua In anul 2014 am vandut doua parcele de teren intravilan iar recent s-a dovedit ca pe sub ele trece o teava de gaze, care anuleaza posibilitatea ... (vezi toată discuția)
In ce conditii un teren intravilan de 10.000 mp cu puz aprobat ... Calonfir D Calonfir D In ce conditii un teren intravilan de 10.000 mp cu PUZ aprobat in 2008 isi poate pastra PUZ-ul daca este parcelat in parcele de cate 1000mp cu drum de acces ... (vezi toată discuția)