Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Terenul pe care l-am cumpărat a fost situat la ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Terenul pe care l-am cumpărat a fost situat la categoria L4

Am cumpărat un teren in Bistrita intr-o zona destinată pentru case Str Malinului . Terenul este intravilan , neștiind ca se modifica planul de urbanism așa dintr-o data , sunt sigur ca cei de la care am cumpărat știau situația și am luat la un preț mic am cumpărat pământul cu toate ca in apropiere se vor construi blocuri Puz . Acum ma trezesc sa văd ca e situat la categoria fond construit propus L4 . Cei care construiesc blocuri mi-au zis ca nu pot sa fac casa P+M. Este o zona destinată pt blocuri etc cu o înălțime de 3-4 nivele ...terenul are 7 ari .
Întrebarea mea este...Se poate face ceva in privința asta ? Pot construi o casa P+m sau am pierdut toți banii strânși. Nu mai pot face nimic cu el ?!Cum procedez ? Rămân pe drumuri
Stimata Doamna,

Cum ati aflat aceasta categorie? Ati scos un certificat de urbanism? In certificatul de urbanism va spune ce se poate si ce nu construi.

In alta ordine de idei, categoria L4 nu este o categorie generala astfel ca sa pot stii la ce se refera, ghicesc insa ca se are in vedere L de la locuinte si poate 4 nivelul maxim al etajelor.

In orice caz, unde se poate mai mult, se poate si mai putin, daca se pot construi 4 etraje, cu atat mai mult se pot construi si 1 etaj sau orice numar inferior lui 4. In urbanism se indica nivelul maxim, nu se indica nivelul minim, in sensul ca se poate construi orice nivel sub 4 etaje. Cei care construiesc blocuri va dezinformeaza.
Buna ziua!
Fondul construit propus L4 inseamna ca nu a intrat inca in vigoare modificarea PUG Bistrita. Trebuie vazut daca se va aproba sau nu.

Referitor la zona L4 am regasit aici cateva explicatii.

[ link extern ]

L ZONA DE LOCUIT

L1 SUBZONA LOCUINłELOR INDIVIDUALE ŞI COLECTIVE MICI CU
MAXIM P+2 NIVELURI:

L1a - locuinŃe individuale şi colective mici, cu maxim P+2 niveluri, situate în afara zonei
protejate, pe parcelari traditionale/spontane.
L1b - locuinŃe individuale şi colective mici cu maxim P+2 niveluri situate în interiorul zonei
protejate pe parcelari traditionale/spontane.
L1c - locuinŃe individuale şi colective mici cu maxim P+2 niveluri situate în noile extinderi
sau enclave neconstruite;

L2 SUBZONA LOCUINłELOR INDIVIDUALE ŞI COLECTIVE MICI CU MAXIM P+2 NIVELURI REALIZATE PE BAZA UNOR LOTIZĂRI ANTERIOARE / ACTUALE- PRIN DOCUMENTATII DE URBANISM APROBATE

L2a - locuinŃe individuale şi colective mici realizate pe baza unor lotizări urbane anterioare
(pana in anii 50) si/sau pe baza unei operatiuni urbane de parcelare realizata printr-o
documentatie de urbanism, cu P - P+2 niveluri, situate în afara zonei protejate;
Regulamentul urmareste aici pastrarea caracterului parcelarii initiale,
mentinerea si cresterea gradului de confort al zonei
L2b - locuinŃe individuale şi colective mici realizate pe baza unor lotizări urbane anterioare
cu P - P+2 niveluri situate în zone protejate;
Regulamentul pentru acesta subzona va fi Regulaentul Local de
Urbanism aferent “PUZ – Zona istorica Brasovul vechi” si “Zona de
rezervatie de arhitectura Cetate Brasov”, ale carui prevederi le va
respecta.

L3 SUBZONA LOCUINłELOR COLECTIVE MEDII (P+3-4 NIVELURI)
SITUATE ÎN ANSAMBLURI PREPONDERENT REZIDENłIALE:

L3a - subzona locuintelor colective medii cu P+2 – P+4 niveluri formând ansambluri
preponderent rezidentiale situate în afara zonei protejate;
L3b - subzona locuintelor colective medii cu P+2 – P+4 niveluri formând ansambluri
preponderent rezidentiale situate în zona protejată.

L4 SUBZONA LOCUINłELOR COLECTIVE ÎNALTE CU P+5 - P+10
NIVELURI, SITUATE ÎN ANSAMBLURI PREPONDERENT
REZIDENłIALE

L4 - subzona locuinŃelor colective înalte cu P+5 - P+10 niveluri, formând ansambluri
preponderent rezidentiale, situate în afara zonei protejate;