Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua Cam cat dureaza un proces de divort in cazul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua Cam cat dureaza un proces de divort in cazul in care ...

Buna ziua
Cam cat dureaza un proces de divort in cazul in care paratul nu este de acord cu divortul, un minor de aproape 14 ani, si partaj ..un apartament pe numele amandurora si un cont in banca de care sotia(reclamantul), nu prea stie unde se afla, si cati bani sunt in cont, desi a fost facut in timpul casatoriei?
Si despre ce costuri este vorba, in afara de onorariul avocatului?
Si daca costurile se impart amandurora?
Multumesc!
Depinde și cat de bine este instrumentat cazul de avocat.
Daca paratul nu are avocat angajat si plătit special ca sa amâne judecata procesul de divorț se poate finaliza în doua termene.

Partajul va fi de durata daca nu va intelegeti.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
veti avea 2 procese, unul de divort si unul de partaj, chiar daca incepeti unul, se disjung ca partajul poate dura si ani.
un divort mai ales cand nu se inteleg, poate dura si un an si jumatate ,poate mai mult, poate mai putin, mai sunt si caile de atac.
costuri mai mari aveti la partaj.. expertize, taxe de timbru.., avocat desigur..
costurile se impart apoi , se compenseaza sau la va plati partea care pierde, depinde mult de rezultat.
gi-jane2, moderator
Un divorț bine instrumentat si fara ca paratul sa aiba avocat dureaza doua termene.
Pana la primul termen la divort poate dura mai mult sau mai puțin in functie de oraș sau de sector in București.
Undeva la 6 luni se poate finaliza cu totul fara sa depindă de parat.
Doar la.sectorul 1 poate dura si un an pana la primul termen asa cum am inteles de la alți colegi.
Au foarte multe dosare.

In caz de partaj durata va fi de un an sau doi.
Sub un an nu sunt șanse.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc..in sector 6..poate dura mai mult de 2 ani? Este vorba de sora mea...pt ca ea nu are unde sa plece cu copilul, nu au unde sa stea, decat cu el in casa, si este un om foarte coleric, care face tot timpul scandal, manipuleaza copilul impotriva ei, avem niste inregistrari audio, cand se certau si o lovea

Manuela Rășină, administrator
paratul nu e de acord cu divortul, nu ca nu are avocat.. iar asta stiti ce insemna..
ma rog, nici nu conteaza cat dureaza, important e sa divorteze si sa fac partajul. la partaj e complicat.. nu gasiti niciun extras de cont ?
Ar trebui ca instanta sa faca adresa la cerere la toate bancile, daca nu stiti nici banca..
gi-jane2, moderator