Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... denuntare unilaterala contract de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

denuntare unilaterala contract de inchiriere

Buna ziua

am un contract de inchiriere pe 1 an, ca locatar.

- nu avem clauza reziliere 30 zile, dar am vazut ca in acest caz se aplica articolul 1825 cod civil, "denuntarea unilaterala de catre chirias cu preaviz 60 zile, orice clauza contrara e nescrisa". E adevarat, da?

Intrebare:

- tinand cont de articolul 1825: daca sa presupunem ca contractul ar fi prevazut sa-i dam restul de bani pe 1 an in caz de denuntare, ar fi fost prin definitie in contradictie cu articolul de mai sus sau ar fi fost valabila?
Era valabil sau nu avea dreptul?

Contractul meu NU prevede clauza sa-i dau restul de bani pe 1 an in caz de denuntare.
Dar totusi intreb.

Prevede ca notificarile si comunicarea e valida numai daca se face prin email cu confirmare.

Intrebare: mai este valabil daca ii trimit prin
- scrisoare recomandata
- executor judecatoresc.

Sunt acestea 2 din urma general valabile si deasupra clauzei din contract?

Va multumesc f mult.
gi-jane2, moderator
nu veti plati decat pt perioada pe care stati. Notificati-l inainte ca vreti sa va mutati ca sa poata cauta alt chirias.
notificarea o faceti asa cum aveti prevazut in contract, nu e necesar sa cheltuiti aiurea in plus.

ps- toate intrebarile legate de un subiect, se adreseaza in acelasi topic.
gi-jane2, moderator
Contractul ar tb vazut de un avocat. De principiu platiti atata cat stati. Cu daunele interese pentru denuntare inainte de termen trebuie vazut ce clauze aveti in contract.

Utilizati variante alternative de comunicare doar in situatia in care nu aveti confirmarea e-mail ului.
Buna ziua

am trimis ieri o notificare pe mail, pt denuntare.

Nu am precizat data denuntarii, ci doar "prin prezenta va informez ca denunt unilateral...", presupunand ca se intelege ca e vorba de data mesajului.

Este nevoie sa mai dau o data mesajul azi, precizand explicit data de azi ca data a denuntarii?

Voi informa ulterior si prin executor.

Multumesc.
Referitor la daune nu avem nimic precizat in contract.

Deci nu cred ca are dreptul sa ne ceara ceva.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Contractul ar tb vazut de un avocat. De principiu platiti atata cat stati. Cu daunele interese pentru denuntare inainte de termen trebuie vazut ce clauze aveti in contract.

Utilizati variante alternative de comunicare doar in situatia in care nu aveti confirmarea e-mail ului.