Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua am denuntat unilateral contractul de chirie, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua am denuntat unilateral contractul de chirie, ca chirias, ...

Buna ziua

am denuntat unilateral contractul de chirie, ca chirias, in baza articolului 1825 cod civil.

(contract pe 1 an, fara clauza denuntare)

Intrebarea 1:

In mailul de denuntare, caci era prevazut prin mail, am spus :

"....prin prezenta va informez ca denunt unilateral contractul de inchiriere...conform articoului 1825 noul cod civil..."

si "preavizul este 60 zile"

Era nevoie sa precizez data denuntarii in mod explicit?? Eu am presupus ca se intelege ca e data zilei, data la care trimit mesajul..

Ce sa fac in cazul asta.

Intrebarea 2:

Urmeaza sa trimit notificarea si prin executor judecatoresc. Presupun ca in document am dreptul sa fac referire la data denuntarii, chiar daca e o data din trecut. Logic, din moment ce am lasat cateva zile pana sa trimit prin executor.

Multumesc.
Mentionati expres data de la care denuntati contractul si incep sa curga cele 60 de zile, spre a nu lasa loc la interpretari.
Daca mai dau un mail cu notificare pe ziua de azi, se poate interpreta si invers:

sa zica ca prima notificare e in regula, si a 2 a devine deci nula.