Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua spuneti mi va rog, e nevoie de motiv legal ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua spuneti mi va rog, e nevoie de motiv legal pt o denuntare ...

Buna ziua

spuneti mi va rog, e nevoie de motiv legal pt o denuntare in baza articolului 1825 cod civil?

Sunt locatar intr un contract de chirie pe 1 an, fara clauza de denuntare.

Multumesc
Faceti o notificare cu preaziv de 60 de zile si asa puteti denunta unilateral contractul.
OK, am facut o pe mail, asa cum prevedea contractul.

Dar am zis "prin prezenta" fara sa mai precizez explicit data incepand cu care denunt, presupunand ca se intelege ca e data mesajului.

Trebuie sa retrimit mailul?

Multumesc.
alfabetagamma, utilizator
Da.Sa cu completati data de azi si cu data cand se incheie contractul ,ca o adaugire ca sa fie si mai clar.
Deci retrimit mailul si precizez data de azi.

Nu se subintelege in primul mesaj ca e data emiterii mesajului?

OK, si in notificarea prin executor judecatoresc la fel precizez noua data de azi?
Daca trimit notificarea prin executor judecatoresc, am voie sa precizez ca denuntarea s-a facut la data X din urma?

Presupun ca e normal sa fac referire la o data din urma.