avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua spuneti mi va rog, e nevoie de motiv legal ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua spuneti mi va rog, e nevoie de motiv legal pt o denuntare ...

Buna ziua

spuneti mi va rog, e nevoie de motiv legal pt o denuntare in baza articolului 1825 cod civil?

Sunt locatar intr un contract de chirie pe 1 an, fara clauza de denuntare.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: alfabetagamma , utilizator 17:10, 22 Septembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti o notificare cu preaziv de 60 de zile si asa puteti denunta unilateral contractul.
OK, am facut o pe mail, asa cum prevedea contractul.

Dar am zis "prin prezenta" fara sa mai precizez explicit data incepand cu care denunt, presupunand ca se intelege ca e data mesajului.

Trebuie sa retrimit mailul?

Multumesc.
Ultima modificare: Marți, 22 Septembrie 2020
alfabetagamma, utilizator
Da.Sa cu completati data de azi si cu data cand se incheie contractul ,ca o adaugire ca sa fie si mai clar.
Deci retrimit mailul si precizez data de azi.

Nu se subintelege in primul mesaj ca e data emiterii mesajului?


OK, si in notificarea prin executor judecatoresc la fel precizez noua data de azi?
Daca trimit notificarea prin executor judecatoresc, am voie sa precizez ca denuntarea s-a facut la data X din urma?


Presupun ca e normal sa fac referire la o data din urma.

Alte discuții în legătură

Denuntare unilaterala contract de inchiriere alfabetagamma alfabetagamma Buna ziua am un contract de inchiriere pe 1 an, ca locatar. - nu avem clauza reziliere 30 zile, dar am vazut ca in acest caz se aplica articolul 1825 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua am denuntat unilateral contractul de chirie, ca chirias, ... alfabetagamma alfabetagamma Buna ziua am denuntat unilateral contractul de chirie, ca chirias, in baza articolului 1825 cod civil. (contract pe 1 an, fara clauza ... (vezi toată discuția)
Buna ziua cum se face o notificare pe mail ? - pe hartie si apoi ... alfabetagamma alfabetagamma Buna ziua cum se face o notificare pe mail ? - pe hartie si apoi se pozeaza hartia semnata ? - sau direct scris mailul Multumesc. (vezi toată discuția)