Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua, As dori sa adresez o intrebare legata de ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua, As dori sa adresez o intrebare legata de dreptul unui ...

Buna ziua,
As dori sa adresez o intrebare legata de dreptul unui angajat -in cazul de fata functionar public cu statut special- de a participa la un concurs, in cadrul aceluiasi sistem de aparare.Noi functionam cf legii 145/2019 privind statutul politistilor de penitenciare.De curand s-au scos la concurs (din sursa externa) mai multe posturi, insa, surpriza, in anunt se specifica faptul ca ,, la concurs nu pot participa persoanele care au calitatea de polistist de penitenciare,,.Tin sa mentionez, ca la vechiul statut se putea participa. Am citit statutul, insa nu vad nicaieri mentionat expres acest lucru. Din contra, mi se pare ca articolul 98 si art 13 se cam bat cap in cap. Totul mi se pare o interpretare aberanta si o ingradire a drepturilor. Ma poate ajuta cineva?Poate eu nu inteleg. Am totusi 9 ani vechime in sistem...

Articolul 98
(1) Funcțiile de execuție vacante din poliția penitenciară se pot ocupa prin concurs, dintre agenții și ofițerii în activitate, din cadrul aceleiași categorii.
(2) Condițiile obligatorii cumulative pentru participarea la concursul prevăzut la alin. (1) în vederea ocupării unor funcții de execuție sunt:
a) să aibă vechime efectivă în poliția penitenciară de minimum 2 ani;
b) să nu fie sub efectul unei sancțiuni disciplinare și să nu fie puși la dispoziție, cu excepția celor rămași neîncadrați în funcții din cauze neimputabile;
c) să fi obținut în ultimii 2 ani calificativul de cel puțin „foarte bun“ la evaluarea anuală a performanțelor activității profesionale;
d) îndeplinesc condițiile specifice postului;
e) să fie declarați „apt medical“ și „apt“ la testarea psihologică organizată în acest scop.
(3) Funcțiile de execuție vacante din poliția penitenciară se pot ocupa prin concursul din sursă externă prevăzut la art. 13 alin. (1) lit. b).
(4) Administrația Națională a Penitenciarelor decide cu privire la modul de ocupare a funcțiilor de execuție vacante, în funcție de modalitățile de ocupare a acestora prevăzute la alin. (1) și (3).
(5) Funcțiile de execuție neocupate în urma concursurilor prevăzute la alin. (1) și (3) se pot ocupa prin transferul cadrelor militare și al polițiștilor din cadrul altor instituții de apărare, ordine publică și securitate națională ale statului, prevăzut la art. 13 alin. (1) lit. c).

Articolul 13
(1) Încadrarea reprezintă numirea ca polițist de penitenciare și se poate face prin următoarele modalități:
a) repartizarea cu prioritate pe locurile anume rezervate în acest scop a absolvenților instituțiilor de învățământ care pregătesc personal pentru poliția penitenciară - ofițeri și agenți;
b) concurs, din sursă externă;
c) transferul cadrelor militare și polițiștilor din cadrul altor instituții publice de apărare, ordine publică și securitate națională ale statului.
leo2000ro, utilizator
Art. 98 vorbește despre funcții de execuție, iar art. 13 despre polițist de penitenciare. Sunt cazuri distincte. Nu toți polițiștii de penitenciar au și funcție de execuție. Eu înțeleg acea interdicție de a participa la concurs așa: dacă ești deja polițist la penitenciarul X, nu dai concurs pentru că vrei la penitenciarul Y. Dacă vrei să te muți de lanun penitenciar la altul, atunci faci transfer (sau poate sunt alte pârghii).
Așa interpretez ceea ce ați scris și citat mai jos.

leo2000ro a scris:

Buna ziua,
As dori sa adresez o intrebare legata de dreptul unui angajat -in cazul de fata functionar public cu statut special- de a participa la un concurs, in cadrul aceluiasi sistem de aparare.Noi functionam cf legii 145/2019 privind statutul politistilor de penitenciare.De curand s-au scos la concurs (din sursa externa) mai multe posturi, insa, surpriza, in anunt se specifica faptul ca ,, la concurs nu pot participa persoanele care au calitatea de polistist de penitenciare,,.Tin sa mentionez, ca la vechiul statut se putea participa. Am citit statutul, insa nu vad nicaieri mentionat expres acest lucru. Din contra, mi se pare ca articolul 98 si art 13 se cam bat cap in cap. Totul mi se pare o interpretare aberanta si o ingradire a drepturilor. Ma poate ajuta cineva?Poate eu nu inteleg. Am totusi 9 ani vechime in sistem...

Articolul 98
(1) Funcțiile de execuție vacante din poliția penitenciară se pot ocupa prin concurs, dintre agenții și ofițerii în activitate, din cadrul aceleiași categorii.
(2) Condițiile obligatorii cumulative pentru participarea la concursul prevăzut la alin. (1) în vederea ocupării unor funcții de execuție sunt:
a) să aibă vechime efectivă în poliția penitenciară de minimum 2 ani;
b) să nu fie sub efectul unei sancțiuni disciplinare și să nu fie puși la dispoziție, cu excepția celor rămași neîncadrați în funcții din cauze neimputabile;
c) să fi obținut în ultimii 2 ani calificativul de cel puțin „foarte bun“ la evaluarea anuală a performanțelor activității profesionale;
d) îndeplinesc condițiile specifice postului;
e) să fie declarați „apt medical“ și „apt“ la testarea psihologică organizată în acest scop.
(3) Funcțiile de execuție vacante din poliția penitenciară se pot ocupa prin concursul din sursă externă prevăzut la art. 13 alin. (1) lit. b).
(4) Administrația Națională a Penitenciarelor decide cu privire la modul de ocupare a funcțiilor de execuție vacante, în funcție de modalitățile de ocupare a acestora prevăzute la alin. (1) și (3).
(5) Funcțiile de execuție neocupate în urma concursurilor prevăzute la alin. (1) și (3) se pot ocupa prin transferul cadrelor militare și al polițiștilor din cadrul altor instituții de apărare, ordine publică și securitate națională ale statului, prevăzut la art. 13 alin. (1) lit. c).

Articolul 13
(1) Încadrarea reprezintă numirea ca polițist de penitenciare și se poate face prin următoarele modalități:
a) repartizarea cu prioritate pe locurile anume rezervate în acest scop a absolvenților instituțiilor de învățământ care pregătesc personal pentru poliția penitenciară - ofițeri și agenți;
b) concurs, din sursă externă;
c) transferul cadrelor militare și polițiștilor din cadrul altor instituții publice de apărare, ordine publică și securitate națională ale statului.

Va multumesc pentru raspuns... Dar...
Articolul 98 spune ca:
(1) Funcțiile de execuție vacante din poliția penitenciară se pot ocupa prin concurs, dintre agenții și ofițerii în activitate, din cadrul aceleiași categorii.

Eu fac parte dintre agentii in activitate... Si imi doresc sa dau concurs pe un post de ofiter cu functie de executie, asa cum se specifica mai sus... Asta nu inseamna ca imi da dreptul?
Da, desigur, potrivit legii, aveți acest drept. Nu îmi era clar că pentru funcție de execuție era concursul. Ați putea să vă înscrieți oricum, iar când primiți refuz scris cu temei/motive de respingere să o atacați.

"Angajatorii", inclusiv cum este instituția unde vreți să vă încadrați în funcție de execuție, au însă posibilitatea ca prin anunțul de angajare să impună niște condiții, important este ca acestea să nu fie discriminatorii, să contravină legii etc. Faptul că în art. 98 alin. 1 de mai jos scrie că "..se poate.." nu înseamnă instituția este obligată să deschidă acest concurs pentru toată lumea (inclusiv pentru cei încadrați deja acolo, de exemplu).

Nu am citit însă toată legea și nici nu am căutat prin altă parte (ex. Cod administrativ sau alte legi incidente) despre limitele acest subiect.

Mult succes!

leo2000ro a scris:

Va multumesc pentru raspuns... Dar...
Articolul 98 spune ca:
(1) Funcțiile de execuție vacante din poliția penitenciară se pot ocupa prin concurs, dintre agenții și ofițerii în activitate, din cadrul aceleiași categorii.

Eu fac parte dintre agentii in activitate... Si imi doresc sa dau concurs pe un post de ofiter cu functie de executie, asa cum se specifica mai sus... Asta nu inseamna ca imi da dreptul?

Cristina Filimon, Avocat
Va multumesc!
N-aveți de ce. Vă urez succes în demersul dumneavoastră de a ocupa funcția dorită! :-)