Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu un copil major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu un copil major

Buna ziua,ma numesc Maria,am 18 ani..iar parinti mei nu se mai inteleg absolut deloc.Tatal meu este dependent de alcool in ultimul an,bea si inainte dar acum parca prea mult,face scandal in fiecare seara si nici eu si nici mama nu ne mai simtim in siguranta in apartament.Imobil este al celor 2 soti.Acum ,dupa ce am povestit pe scurt ..cele intamplate,am si eu cateva intrebari:Imi puteti spune cam cat ar costa/dura un divort de genul acesta?tinand cont ca tatal meu nu este de acord cu el.Cum ar trebui sa procedeze mama?ce pasi ar trebui sa urmeze?Si va rog sa imi spuneti cu aproximatie cam cat ne`ar ajunge tot divortul..si partajul si tot...pt ca..nu prea avem bani cash(decat sub forma de chitante :)) )Dorim sa facem un imprumut pentru a putea suporta cheltuielile acestui divort ..credeti ca se merita?Va rog fumos sa imi raspundeti.Va multumesc.
Primul pas ar fi ca mama dvs. sa soliciti instantei, ultimului domicilu comun al sotilor, desfacerea casatoriei din vina exclusiva a sotului.Daca nu doreste sa divorteze va trebuii sa administrati anumite probe(martori, inscrisuri,interogatoriu).Ar fi mult mai simplu sa fie de acord tatal, pt ca ar divorta prin acord, intr-un singur termen de judecata.Taxele de timbru pt divort sunt de 39 lei+0,3 timbru judiciar.Dupa ramanerea definitiva a divortului, puteti incepe procedura partajului.Aici taxele pot varia, in functie de doleantele fiecarui sot, ajungand pana la 3% din valoarea bunurilor partajabile.
Decizia de a divorta este una absolut personala ca si aceea de a te casatori, in aceasta ordine de idei nu poate numeni hotara daca merita sau nu.Ce pot sa va spun ,este ca ,cel mai bine ati consulta un avocat , intru-cat onorariile sunt diferite. Ce este cert, este taxa de timbru de 39 lei si timbru judiciar de 0,30 lei la depunerea actiunii, dar aceasta trebuie copusa , motivata , redactata, sustinuta, etc....cred ca se poate vorbi in cauza si de partaj, de o evacuare cata vreme sotul este violent si va ameninta, sunt multe de discutat si numai dupa ce veti cinsulta un avocat veti putea decide in consecinta.Eu va doresc succes si mult curaj!
Buna. In primul rand mama trebuie sa se adrezeze instantei cu o cerere de divort, in care sa-si expuna motivele care au determinat-o sa ia aceasta decizie, unde sa indice si probele prin care sa faca dovada celor afirmate .Daca exista martori care au fost de fata la diferitele neintelegeri( martori pot fi si parintii , copiii nu pot) .
In privinta costurilor totale, ele nu se poat anticipa. Depinde, daca isi va angaja avocat sau se va apara singura, apoi urmeaza partajul care este o procedura nu tocmai ieftina .In actiunea de divort trebuie mentionate:
- numele şi adresa reclamantului
- numele şi adresa piritului
- data şi locul unde a fost incheiată căsătoria
- date privind copiii: dacă există - numele şi data naşterii acestora; dacă nu există - se menţionează acest lucru.
- date cu privire la locuinţă
- date cu privire la nume, dacă se solicită păstrarea numelui sau revenirea la cel anterior căsătoriei
- solicitarea pensiei de intreţinere (dacă este cazul)
- motivele care au dus la destrămarea relaţiilor de familie. Este indicat ca acestea să fie descrise cronologic. Se menţionează dacă au existat acte de violenţă morală sau fizică, dacă soţul pirit manifesta dezinteres pentru viaţa de familie, dacă intreţinea relaţii extraconjugale, dacă era consumator de băuturi alcoolice, dacă au existat despărţiri etc.
- dacă se solicită cheltuieli de judecată
Soţul reclamant trebuie să depună personal acţiunea la judecătorul de serviciu de la Judecătoria in raza căreia se află ultimul domiciliu comun al soţilor, in două exemplare dacă soţii nu au copii minori şi in trei exemplare dacă au. in unele oraşe mici există regula ca acţiunile de divorţ să fie depuse direct la Preşedintele Judecătoriei, deoarece instanţa are obligaţia ca, la inceput, să incerce impăcarea celor doi soţi.
La acţiune se ataşează o serie de acte:
- certificatul de căsătorie in original. Dacă acesta este pierdut sau este reţinut de către soţul care nu este de acord cu divorţul, este nevoie ca persoana in cauză să se adreseze serviciului de stare civilă unde a fost incheiată căsătoria şi să solicite un duplicat.
- copiile actelor de naştere ale copiilor (cind e cazul)
- certificate medico-legale (cind e cazul). Este recomandabil ca acestea să nu se depună in original, pentru a evita sustragerea lor de către celălalt soţ.
- chitanţa doveditoare pentru plata taxei judiciare de timbru. Taxa judiciară de timbru este de 39 lei dacă cererea se intemeiază pe art.38 alin.1 şi 2 din Codul Familiei şi 68.000 lei dacă este intemeiată pe art.38 alin.3 din Codul fam. sau dacă soţul reclamant nu are venituri.
ContSters47264, utilizator
chiar daca paratul se va opune actiunii de divort, instanta poate dispune desfacerea casatoriei la cererea reclamantului .
prezenta paratului nu este obligatorie, dar trebuie indeplinita procedura de ciatre cu acesta.
partajul se judeca de regula dupa pronuntarea divortului, intrucat este un proces mai greu si mai de durata.