Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vă rog să mă ajutați cu un raspuns: Pentru o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vă rog să mă ajutați cu un raspuns: Pentru o faptă de furt ...

Vă rog să mă ajutați cu un raspuns:
Pentru o faptă de furt comisă în data de25 .03 .2018 am fost condamnat 1 an si 6 luni definitivă. ..../A/18.10.2018
O altă faptă de furt comisă in data de. 13..06.2018 pentru care am primit 1 an și 6 luni definitivă ..../A/14.12.2018
Aceste pedepse au fost contopite și cu sporul respectiv am primit 2 ani din care m-am eliberat la termen. În timp ce executam această pedeapsă mi-a mai venit o faptă de furt calificat comisă în data de 13.03.2018 pentru care am primit 2 ani și 1an 1/3 din celelalte in total 3 ani .La această faptă sunt în apel dar cred că decizia va ramie la fel 3 ani.
Dar în data de 24 .08.2020 am comis un furt calificat pentru care sunt arestat preventiv.
Vă rog să-mi spuneți dacă aceste fapte sunt concurente, dacă mise scad cei 2 ani executați, dacă sunt în stare de recidivă , Cum credeți că mi se va calcula pedeapsa pe care o voi primi
Mulțumesc!
~ Conținut șters la cerere ~

Av. Liviu Voinea a scris:

Vi se vor deduce cei 2 ani executati,fapta din 13.03.2018 fiind concurenta cu celelate doua din 2018.
Cand ati fost eliberat?

Conteaza sa stabilim daca recidiva este postcondamnatorie sau postexecutorie.

Am fost eliberat la data de 14.03.
.2020
Mulțumesc!
~ Conținut șters la cerere ~

Uther a scris:

Av. Liviu Voinea a scris:

Vi se vor deduce cei 2 ani executati,fapta din 13.03.2018 fiind concurenta cu celelate doua din 2018.
Cand ati fost eliberat?

Conteaza sa stabilim daca recidiva este postcondamnatorie sau postexecutorie.

Am fost eliberat la data de 14.03.
.2020
Mulțumesc!

Vă rog: ultima infracțiune pe care am comis in 24.08.2020 pentru care încă nu sunt judecat și cea pe care am comis în 13.03.2018 la care am primit 2 ani și 1 an spor (3ani) la care sunt în apel şi aștept pronunțarea care sa aminat și pedeapsa de 2 ani pe care am executat-o și m-am eliberat în termen la 14.03.2020 sunt concurente se pot contopi cu pedeapsa care o voi primi pentru ultima faptă ? Sunt în recidivă post executorie sau condamnatorie- pentru vreuna din fapte? Nu știu dacă m-am exprimat corect. Mulțumesc!
Am înțeles că din pedeapsa aplicată pentru fapta din 13.03.2018 mi se vor scade 2 ani pe care i-am executat dar din pedeapsa pe care o voi primi pentru fapta din 24.08.2020 mi se vor mai scade aceiași 2 ani pe care i-am executat? Mulțumesc!

Av. Liviu Voinea a scris:

Vi se vor deduce cei 2 ani executati,fapta din 13.03.2018 fiind concurenta cu celelate doua din 2018.
Cand ati fost eliberat?

Conteaza sa stabilim daca recidiva este postcondamnatorie sau postexecutorie.