Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am dreptul la salariu ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am dreptul la salariu ?

La data de 02.06.2020 am iesit la pensie.
Pana la acea data am lucrat in ture 12/24, 12/48. Ultima zi de lucru a fost in data de 31.05.2020, interval orar 08-20, dar nu am mai fost planificat la serviciu in ziua de 01.06.2020, din motivul că tura mea ar fi trecut in ziua de 02.06.2020 ( zi in care eram pensionar ) si ar fi fost contrar legii.
Va rog sa ma lamuriti daca am dreptul la salariul de baza brut pentru singura zi din luna iunie-2020 ( chiar daca nu am lucrat ).
Angajatorul nu a vrut sa ma plateasca pe motivul ca nu am fost la serviciu ( fiind zi libera ) si nu am desfasurat activitati.
Avand in vedere ca eram angajat cu drepturi depline, nu trebuia sa fiu platit pentru luna iunie-2020, cu salariul brut din care sa fie retinute ( impozit , cas, cass ) ?
Dacă nu ați lucrat, nu aveti dreptul la salariu.
Poate nu am fost suficient de explicit.
Nu am lucrat datorită faptului că până la data pensionării am lucrat în ture 12/24, 12/48. Ultima tură a fost Duminică 31.05.2020 (liber după serviciu), și trebuia să intru de serviciu în 01/02.06.2020, dar nu am mai fost planificat din motivul că începând cu ora 00 a zilei de 02.06.2020, eram pensionar.
Mai fac precizare că pentru ziua de 01.06.2020, am primit o parte din bani ( aici mă refer la norma de hrană ).
De ce nu am dreptul și la salariul brut pentru ziua de 01.06.2020, dacă eram angajat ?
Vă rog, o explicație punctuală și legală.
Mulțumesc.
Aet.39 C.mun.
(1) Salariatul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) dreptul la salarizare pentru munca depusa;
.....

Per a contrario, salariatul nu are dreptul la salarizare pentru munca neprestata..... pensionare de care ?
Pensionare la limita de varsta.
Alti colegi care au iesit la pensie in aceleasi conditii ca mine, au primit salariu. Diferit fata de mine este ca , tura lor a fost, tura de zi in ultima zi de activitate sau au iesit in dimineata zilei de activitate ( au avut ore lucrate in luna respectiva) dar au fost platiti cu alariu brut, plus sporul pentru orele prestate in zile de sarbatori. Si aici fac precizarea ca este vorba de aproximativ 3000 lei ( fara sporul pentru orele din sarbatori legale).
De aceea sunt nedumerit. De ce nu am primit salariul brut ? De ce colegii mei au primit salariul brut, plus sporul pentru orele lucrate in sarbatori legale și nu au fost platiti doar pentru orele lucrate ( daca tot vorbim de salarizarea pentru munca prestata ) ?
marianpr, utilizator
Pensionarea la limita de varsta inseamna incetare de drept a c.i.m. la data indeplinirii conditiilor de pensionare.

Angajatorul ce v-a spus despre aceasta situatie?