Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... La bugetari nu se platesc zilele nelucratoare,lucrate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

La bugetari nu se platesc zilele nelucratoare,lucrate

Daca intr-o luna sunt 160 ore (20 zile) lucratoare, si o persoana lucreaza 160 ore din care 24 ore lucrate sambata sau duminica si 8 ore lucrate intr-o sarbatoare legala, intrebare: Are dreptul la acordarea a 3+1 zile libere?
Legea 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice.

Art. 9
(1) In anul 2011, munca suplimentara efectuata peste durata normala a timpului de lucru de catre personalul din sectorul bugetar incadrat in functii de executie sau de conducere, precum si munca prestata in zilele de repaus saptamanal, de sarbatori legale si in celelalte zile in care, in conformitate cu reglementarile in vigoare, nu se lucreaza, in cadrul schimbului normal de lucru, se vor compensa numai cu timp liber corespunzator.
.....

Dar nu sunt ore suplimentare, lucrul de sambata sau duminica intra in norma de lucru, intr-o luna in care sunt 160 ore el lucreaza 128 ore in zile lucratoare si 32 ore sambata sau duminica total 160 ore
Cred ca lucrati in sanatate dupa cum descrieti situatia si atunci,se aplica prevederile Ordinului77/2011,Anexa, Norme Metodologice pentru aplicarea prevederilor Legii nr. 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice ,
lit.G,pc. 9

9. Daca persoana prevazuta la pct. 8 isi desfasoara activitatea in vederea asigurarii continuitatii activitatii, in zilele de repaus saptamanal, de sarbatori legale si in celelalte zile in care, in conformitate cu reglementarile in vigoare, nu se lucreaza, in cadrul schimbului normal de lucru, beneficiaza de un spor de 100% din salariul de baza al functiei indeplinite, pentru orele prestate in acest interval, care se determina, de exemplu, pentru un numar de 12, dupa cum urmeaza:
Tarif orar iunie 2010 = 1.368 : 170 = 8.04 lei
Tarif orar iulie—decembrie 2010 = 8,04 * (1 – 25%) = 6,03 lei
Tarif orar ianuarie 2011 = 6,03 * (1 + 15%) = 6,94 lei
Sporul aferent celor 12 ore este de 12 * 6,94 = 84 lei
Salariul brut = S2 + Sporianuarie 2011+ Spor 100% pentru sambata sau duminica
Salariul brut = 1.594 + 179 + 84 = 1.857 lei (ianuarie 2011).

Nu lucrez in sanatate. Lucrez in invatamant. Sunt la o scoala speciala, pentru copii cu handicap, unde avem cantina, internat ( copii vin din 12 judete ale tarii) si stau interni,mai putin in vacantele scolare. Copii sunt supraveghetati non stop, si sambata si duminica, ca doar nu le putem spune nu mancati ca noi avem liber. :) Sunt cateva categorii de functii care trebuie sa vina si sambata si duminica in ture, cum le cade tura, dar pentru aceasta nu sunt platiti.
Daca nu sunt ore suplimentare , atunci nu au cum sa vi le plateasca ... oricum acest lucru era interzis prin legea mai sus amintita de mine ...