Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, In cazul suspendarii contractelor 52/1/C - ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, In cazul suspendarii contractelor 52/1/C - somajul ...

Buna ziua,
In cazul suspendarii contractelor 52/1/C - somajul tehnic se mai deconteaza de la stat?
Este vorba despre angajati din domeniile pensiuni, restaurante, baruri, cafenele, spalatorie si curatare articole textile?

Multumesc!
Ramona Tincau
Incepând cu data de 24 iulie 2020, angajații companiilor a căror activitate a fost suspendată ca urmare a anchetei epidemiologice efectuată de către direcțiile de sănătate publică județene, respectiv a municipiului Bucureşti, pentru perioada suspendării temporare a contractului individual de muncă, potrivit art. 52 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, beneficiază de indemnizații egale cu 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat.

Indemnizația se suportă din bugetul asigurărilor pentru șomaj, dar nu mai mult de 75% din câștigul salarial mediu brut prevăzut de Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2020 nr. 6/2020.
[ link extern ]