Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Adresez o intrebare legata de programul de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Adresez o intrebare legata de programul de vizitare ...

Buna ziua! Adresez o intrebare legata de programul de vizitare al copilului. Sotia mea, a plecat cu copilul la munte, la 200 km de Bucuresti ( unde locuim amandoi) , motivandu mi ca daca vreau sa vad copilul conform programului de vizitare, sa ma deplasez acolo. Este posibil sa faca asta, fara repercursiuni legale?
Sotia mea, a plecat cu copilul la munte

nu se intelege, s-a mutat acolo, sta o perioada mai lunga, s-a dus in excursie?
ce program de vizita aveti ?
gi-jane2, moderator
A plecat acolo pt o saptamana, eu trebuind sa il vad 3 dupa amiezi...ieri, azi si joi, cate 3 ore

gi-jane2 a scris:

Sotia mea, a plecat cu copilul la munte

nu se intelege, s-a mutat acolo, sta o perioada mai lunga, s-a dus in excursie?
ce program de vizita aveti ?

Incercati sa compensati.
Asa ar fi normal.

Daca nu va înțelegeți puteti apela la executor dar acum nu aveti timp pentru ca durează mult pana se misca executorul.
Mama ei are o casa de vacanta acolo. . Programul de vizitare este ufmatorul : un we la ea, un we la mine...in saptamana cand we este la ea, il mai vad 3 dupa amiezi, iar in saptamana cand este we la mine, il mai vad o dupa amiaza. Asadar , in saptamana aceasta eu trebuia sa il vad 3 dupa amiezi, dar a plecat la munte fara sa ma anunte si fara a mi permite sa vorbesc cu baiatul la telefon( mentionez ca baietelul are 3 ani).

aleboghie a scris:

Buna ziua! Adresez o intrebare legata de programul de vizitare al copilului. Sotia mea, a plecat cu copilul la munte, la 200 km de Bucuresti ( unde locuim amandoi) , motivandu mi ca daca vreau sa vad copilul conform programului de vizitare, sa ma deplasez acolo. Este posibil sa faca asta, fara repercursiuni legale?

nu stiu daca e cazul sa va impacientati pt ca sta o saptamana la munte si nu va vedeti baiatul o saptamana.
faceti-va probe pt ce s-a intamplat , adica sa aveti un schimb de mesaje cu mama si daca continua sa nu respecte programul, ii puteti face plangere penala pt nerespectarea masurilor de incredintare ale minorului.