Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dacă un minor de 13 ani savarseste o fapta de natură ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dacă un minor de 13 ani savarseste o fapta de natură penală ...

Dacă un minor de 13 ani savarseste o fapta de natură penală însă nici el si nici părinții acestuia nu-l lasă să de-a o declaratie de martor pe motiv că este traumatizat fiind sub 14 ani , este obligatorie la dosar declaratia sau nu , în cauză vor răspunde civil părinții acestuia sau nu
~ Conținut șters la cerere ~
In calitate de martor banuit de savarsirea unei infractiuni, are dreptul la tăcere și dreptul la neautoincriminare.
Dreptul martorului de a nu depune mărturie asupra faptelor care îl expun la urmări decurge din principiul general recunoscut consacrat de art. 6 din CEDO care este de esența unui proces echitabil, respectiv, dreptul de a nu contribui la propria incriminare ”nemo tenetur se ipsum acussare”.
In acest sens, s-a pronuntat si CCR prin Decizia nr. 236 din 2 iunie 2020 referitoare la excepția de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 118 c.p.p.
Se mulțumește !