avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand ies la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand ies la pensie

data nasteri 1953
15 februarie30 de ani vechime grupa a 2-a
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 18:18, 25 Decembrie 2009
Date generale: Un barbat nascut in 1953 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar cel minim de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Stagiului realizat de dvs. de 30 de ani i se adauga stagiul aferent activitatii desfasurate in grupa II de munca de 7 ani si 6 luni, rezultand un stagiu total de 37 de ani si 6 luni. Din punctul de vedere al stagiului de cotizare indepliniti conditiile pentru a beneficia atat de pensie pentru limita de varsta cat si de pensie anticipata partiala.

Varsta standard de pensionare: Pentru activitatea desfasurata in grupa II de munca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani.

Prin urmare, puteti beneficia de pensie anticipata partiala cand veti implini 60 de ani dar, datorita perioadei lucrate in grupa II de munca, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 58 de ani.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Stagiul de cotizare: 35 ani
Virsta de pensionare: 58 ani

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La ce varsta pot iesi anticipat la pensie ContSters127432 ContSters127432 Sunt nascut in 1955 ianuarie 19 Am 31 de ani si 7 luni cotizabili din care 11 ani si 7luni - grupa II 12ani si 6luni - grupa I. Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata g_flor g_flor sunt nascut in anul 1953 am varsta de 56ani si 6 lunicu vechime in munca de 38 ani din care 20 ani de grupa a doua fara intrerupere in munca .As vrea sa stiu ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata cu sau fara penalitati vladuta vladuta Sotul este nascut in 17.08.1953 si are 35 ani vechimein munca.A lucrat in grupa 1 timp de 10 ani si 5 luni la care i sa calculat un spor de 6 ani.In grupa a 2 ... (vezi toată discuția)