Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand ies la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand ies la pensie

data nasteri 1953
15 februarie30 de ani vechime grupa a 2-a
Date generale: Un barbat nascut in 1953 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar cel minim de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Stagiului realizat de dvs. de 30 de ani i se adauga stagiul aferent activitatii desfasurate in grupa II de munca de 7 ani si 6 luni, rezultand un stagiu total de 37 de ani si 6 luni. Din punctul de vedere al stagiului de cotizare indepliniti conditiile pentru a beneficia atat de pensie pentru limita de varsta cat si de pensie anticipata partiala.

Varsta standard de pensionare: Pentru activitatea desfasurata in grupa II de munca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani.

Prin urmare, puteti beneficia de pensie anticipata partiala cand veti implini 60 de ani dar, datorita perioadei lucrate in grupa II de munca, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 58 de ani.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Stagiul de cotizare: 35 ani
Virsta de pensionare: 58 ani