Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorare capital social fără diminuarea ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorare capital social fără diminuarea participațiilor celorlalți actionari

Bună ziua,
În cazul unei societăți pe acțiuni, dacă unul dintre acționari dorește să contribuie cu o sumă de bani în vederea asigurării necesarului de lichidități, se poate realiza acest lucru cu o majorare de capital care să nu implice și diminuarea participațiilor celorlalți acționari? Mulțumesc.
Bog-Ppvc, utilizator
Trebuie sa li se acorde si celorlalti actionari dreptul ca intr-un interval de timp stabilit in hotararea adunarii generale de majorare a capitalului social, sa subscrie daca vor contravaloarea actiunilor care li se cuvin fiecaruia din valoarea majorarii procentual dupa cate actiuni detin initial in firma. Cititi si de la art. 210 si urmatoarele din legea societatilor comerciale 31/1990 actualizata.