Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Am finalizat studiile de masterat in luna ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Am finalizat studiile de masterat in luna iunie anul ...

Buna ziua! Am finalizat studiile de masterat in luna iunie anul acesta si din luna octombrie sunt in somaj pana in luna martie, urmeaza sa nasc in luna iulie 2021. Pot beneficia de indemnizatie de cresterea a copilului?
Va multumesc!
Detaliati exact ce statut ati avut in perioada august 2019 - iulie 2021.
In perioada august 2019 pana in iunie 2020 cand am absolvit, am fost inscrisa la masterat, studii de zi, iar din luna octombrie 2020 primesc ajutor de somaj dupa absolvire, somaj pe care il voi primi pana in luna martie 2021, si urmeaza sa nasc in iunie-iulie 2021. Sunt sanse sa primesc indemnizatia chiar daca nu mai sunt in somaj? Mentionez ca nu am alta vehime pe cartea de munca.
Da, sunt sanse sa primiti indemnizatia chiar daca nu mai sunteti in somaj.

Singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.