Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Discriminare?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Discriminare?

Bună ziua.
Aveam de primit un colet si trebuia sa semnez un contract, eu fiind în carantină. Curierul a refuzat să livreze pe motivul că sunt in carantină. A trimis înapoi coletul fără măcar să mă anunțe motivand ca eu am refuzat ridicarea. Menționez că locuiesc la casă si puteam sa preiau și sa semnez fără contact cu el.
Se poate considera abuz si discriminare?
Multumesc
Iici, utilizator
Este o nerespectare a contractului de către firma.
Multumesc. Si in acest caz ce pot face? Cum pot sa procedez ca firma/curierul sa fie tras la raspundere?
firma de curierat stia ca face o livrare la o persoana in carantina? curierii trebuie instruiti si echipati pentru asta.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Este o nerespectare a contractului de către firma.

Se pot găsi modalități de livrare și semnare.
Ii putea lasa hârtia pentru semnat și.coletul la depărtare de cativa metri si se rezolva.

Sa lasi un om.sa.moara pentru ca este bolnav este incalificabil atat moral cat si legal.

Curierul putea suna la firma ca sa întrebe cum sa procedeze daca nu stia.
Daca firma nu are om.calificat in asa ceva este de vina.
Putea suna la DSP daca nu aveau oameni calificați în firma.
Pot.continua la.fel dar...nu are sens...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
cu scuze, sunt supozitii. nu e o problema de viata si moarte. userul scrie, deci e viu