Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... ce se intampla daca comanzi un colet, il achiti cu ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

ce se intampla daca comanzi un colet, il achiti cu cardul si ...

ce se intampla daca comanzi un colet, il achiti cu cardul si nu l ridici la livrare, nici din depozit pana il returneaza inapoi? Iti returneaza banii, poti reface livrarea pe banii tai sau cum se procedeaza?
Dacă nu întreprindeți nimic, nu se întâmplă nimic.
Nu mi dau nici banii inapoi?
O sa primesti banii inapoi pe card, in cazul in care nu preiei coletul din diverse motive. Ai putea si sa suni la firma, daca nu ii primesti in cateva zile.
de ce sa vi-i dea? coletul a venit, dvs nu l-ati primit, dar nici n-ati refuzat efectiv (ati respins livrarea) si nici nu comunicati cu vanzatorul. Ca sa fiti rambursat, trebuie sa transmiteti contul bancar, numele, prenumele, etc. ceea ce prespune SA LUATI LEGATURA CU VANZATORUL. Plata rambursului se face in cont, nu prin intermediul cardului

Robert779 a scris:
Nu mi dau nici banii inapoi?

Nu conteaza motivul pentru care nu s-a facut livrarea. Poate autorul postarii nu a fost acasa, poate curierul nu a putut livra coletul cand acesta era acasa etc.

In cazul in care coletul nu e livrat, curierul va face returul acestuia la firma, iar firma va inapoia suma platita cu cardul in acelasi cont bancar de pe care autorul postarii a platit.

Deci, firma respectiva are contul de pe care a platit persoana, doar returneaza banii in acelasi cont.

adriandimitriu a scris:

de ce sa vi-i dea? coletul a venit, dvs nu l-ati primit, dar nici n-ati refuzat efectiv (ati respins livrarea) si nici nu comunicati cu vanzatorul. Ca sa fiti rambursat, trebuie sa transmiteti contul bancar, numele, prenumele, etc. ceea ce prespune SA LUATI LEGATURA CU VANZATORUL. Plata rambursului se face in cont, nu prin intermediul cardului

Robert779 a scris:
Nu mi dau nici banii inapoi?