avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 297 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... ce se intampla daca comanzi un colet, il achiti cu ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

ce se intampla daca comanzi un colet, il achiti cu cardul si ...

ce se intampla daca comanzi un colet, il achiti cu cardul si nu l ridici la livrare, nici din depozit pana il returneaza inapoi? Iti returneaza banii, poti reface livrarea pe banii tai sau cum se procedeaza?
Cel mai recent răspuns: ElisabetaAlbu , utilizator 23:13, 15 Ianuarie 2023
Dacă nu întreprindeți nimic, nu se întâmplă nimic.
Nu mi dau nici banii inapoi?
O sa primesti banii inapoi pe card, in cazul in care nu preiei coletul din diverse motive. Ai putea si sa suni la firma, daca nu ii primesti in cateva zile.
de ce sa vi-i dea? coletul a venit, dvs nu l-ati primit, dar nici n-ati refuzat efectiv (ati respins livrarea) si nici nu comunicati cu vanzatorul. Ca sa fiti rambursat, trebuie sa transmiteti contul bancar, numele, prenumele, etc. ceea ce prespune SA LUATI LEGATURA CU VANZATORUL. Plata rambursului se face in cont, nu prin intermediul cardului

Robert779 a scris:
Nu mi dau nici banii inapoi?

Nu conteaza motivul pentru care nu s-a facut livrarea. Poate autorul postarii nu a fost acasa, poate curierul nu a putut livra coletul cand acesta era acasa etc.

In cazul in care coletul nu e livrat, curierul va face returul acestuia la firma, iar firma va inapoia suma platita cu cardul in acelasi cont bancar de pe care autorul postarii a platit.

Deci, firma respectiva are contul de pe care a platit persoana, doar returneaza banii in acelasi cont.




adriandimitriu a scris:

de ce sa vi-i dea? coletul a venit, dvs nu l-ati primit, dar nici n-ati refuzat efectiv (ati respins livrarea) si nici nu comunicati cu vanzatorul. Ca sa fiti rambursat, trebuie sa transmiteti contul bancar, numele, prenumele, etc. ceea ce prespune SA LUATI LEGATURA CU VANZATORUL. Plata rambursului se face in cont, nu prin intermediul cardului

Robert779 a scris:
Nu mi dau nici banii inapoi?



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. daca refuz livrarea unui colet cumpărat de pe un ... Lorenna1256 Lorenna1256 Buna ziua. Daca refuz livrarea unui colet cumpărat de pe un site romanesc și platit in avans cu cardul, voi primi banii înapoi? Coletul va fi marcat de ... (vezi toată discuția)
Livrare marfa magazin online badalanmarin badalanmarin cum se procedeaza la incasearea de bani cash dupa livrarea unui colet la o persoana fizica la adresa acestuia. cand se rupe bonul fiscal si de ce casa de ... (vezi toată discuția)
Colet distrus in timp ce se afla in custodia firmei de curierat cristianv23 cristianv23 Buna dimineata, in data de 23.01.2019 am livrat o tapiterie auto cu destinatia Bacau, ajuns coletul la destinatie in data de 25.01.2019 a fost desfacut ... (vezi toată discuția)