Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare-cumparare imobil cu litigii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare-cumparare imobil cu litigii Buna seara, Ma aflu in urmatoarea situatie: - am semnat un antecontract ...

Buna seara,

Ma aflu in urmatoarea situatie:
- am semnat un antecontract pentru achizitionarea unui imobil, achitand un avans de 20%
- am aflat ca dezvoltatorul are un proces pe rolul instantelor de judecata cu un ONG, pentru constructia blocului pe spatiu verde
- daca pana la semnarea contractului de vanzare-cumparare, nu se termina procesul, dezvoltatorul va putea vinde imobilul, acesta fiind cu litigii?
- eu pot pierde avansul achitat, daca refuz sa cumpar un imobil cu litigii?
o clauza standard acontractelor de vanzare e garantia contra evictiunii. spatiile verzi sunt de regula proprietate publica. al cui este terenul pe care se construieste?
Terenul pe care se construieste este cumparat de catre dezvoltator de la o persoana fizica in baza unui contract de vanzare-cumparare (care presupune achitarea sumei in transe; dezvoltatorul mai are de achitat ultimele 2 transe din 5). Pana nu achita integral suma din contract, persoana fizica are ipoteca legala pe terenul respectiv.

adriandimitriu a scris:

o clauza standard acontractelor de vanzare e garantia contra evictiunii. spatiile verzi sunt de regula proprietate publica. al cui este terenul pe care se construieste?

e usor neclar ceea ce scrieti (spatiile verzi sunt de utilitate publica), dar cu datele existente:
1.daca refuzati sa executati clauzele antecontractului sunteti pasibila de sanctiunile contractuale (pierderea avansului). dvs puteti invoca orice doriti, dar va trebui sa mergeti in instanta pentru asta.
2. dezvoltatorul va putea vinde in lipsa unor dispozitii exprese ate instantei, care se noteaza in cartea funciara.
e bine sa consultati si un avocat caruia sa-i expuneti toate datele in detaliu, insotite de documente.
adriandimitriu, utilizator