avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare-cumparare imobil cu litigii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare-cumparare imobil cu litigii Buna seara, Ma aflu in urmatoarea situatie: - am semnat un antecontract ...

Buna seara,

Ma aflu in urmatoarea situatie:
- am semnat un antecontract pentru achizitionarea unui imobil, achitand un avans de 20%
- am aflat ca dezvoltatorul are un proces pe rolul instantelor de judecata cu un ONG, pentru constructia blocului pe spatiu verde
- daca pana la semnarea contractului de vanzare-cumparare, nu se termina procesul, dezvoltatorul va putea vinde imobilul, acesta fiind cu litigii?
- eu pot pierde avansul achitat, daca refuz sa cumpar un imobil cu litigii?
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Amc , utilizator 11:41, 4 Decembrie 2020
o clauza standard acontractelor de vanzare e garantia contra evictiunii. spatiile verzi sunt de regula proprietate publica. al cui este terenul pe care se construieste?
o clauza standard acontractelor de vanzare e garantia contra evictiunii. spatiile verzi sunt de regula proprietate publica. al cui este terenul pe care se construieste?
o clauza standard acontractelor de vanzare e garantia contra evictiunii. spatiile verzi sunt de regula proprietate publica. al cui este terenul pe care se construieste?
Terenul pe care se construieste este cumparat de catre dezvoltator de la o persoana fizica in baza unui contract de vanzare-cumparare (care presupune achitarea sumei in transe; dezvoltatorul mai are de achitat ultimele 2 transe din 5). Pana nu achita integral suma din contract, persoana fizica are ipoteca legala pe terenul respectiv.

adriandimitriu a scris:

o clauza standard acontractelor de vanzare e garantia contra evictiunii. spatiile verzi sunt de regula proprietate publica. al cui este terenul pe care se construieste?

e usor neclar ceea ce scrieti (spatiile verzi sunt de utilitate publica), dar cu datele existente:
1.daca refuzati sa executati clauzele antecontractului sunteti pasibila de sanctiunile contractuale (pierderea avansului). dvs puteti invoca orice doriti, dar va trebui sa mergeti in instanta pentru asta.
2. dezvoltatorul va putea vinde in lipsa unor dispozitii exprese ate instantei, care se noteaza in cartea funciara.
e bine sa consultati si un avocat caruia sa-i expuneti toate datele in detaliu, insotite de documente.
Ultima modificare: Joi, 3 Decembrie 2020
adriandimitriu, utilizator

Alte discuții în legătură

Antecontract vanzare-cumparare - ipoteca ContSters79057 ContSters79057 In antecontractul de vanzare-cumparare pentru cumpararea unei locuinte intr-un proiect nou este precizat: \"promitenta vanzatoare declar sub ... (vezi toată discuția)
Diferenta intre dreptul de superficie si cel de proprietate danasimo danasimo Am incheiat un antecontract de vanzare cumparare apartament si acum am constatat cu stupoare ca nu voi avea nici un drept de proprietate asupra terenului pe ... (vezi toată discuția)
Dacă nu exista cadastru și intabulare pot face un precontract ... Mariuspirvulescu Mariuspirvulescu Dacă nu exista cadastru și intabulare pot face un precontract de vînzare cumpăr (vezi toată discuția)