Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Detin un spatiu comercial la parterul unui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Detin un spatiu comercial la parterul unui bloc nou ...

Buna ziua, Detin un spatiu comercial la parterul unui bloc nou care este in acte (si din proiect) spatiu comercial. In acest spatiu, doresc sa deschid un salon de masaj (intretinere corporala). Am cerut autorizatie de la primarie, iar aceasta imi cere sa schimb destinatia din "spatiu comercial" in "spatiu cu acces public" (de parca spatiul comercial nu ar fi cu acces public !!!). Pt schimbarea de destinatie, primaria imi cere acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari. Am obtinut doar de la 2 (plus de la asociatia de proprietari), al 3 lea nu vrea sa il dea. Primaria invoca art 40 din legea 196/2018, insa aceasta lege, si chiar articolul 40 face referinta la apartamente si spatiile comune dintr-un bloc de locuinte, nu la spatii comerciale. Titlul art 40 este: Art 40 Modul de utilizare a proprietății individuale și a părților comune | Lege 196/2018.
Primaria nu vrea sa ne satisfaca cererea, incadrand un spatiu comercial ca un apartament de locuit. Ce se poate face in acest caz? Multumsc pt timpul dvs.
Primaria are dreptate, nu ati citit suficient de atenta acel articol. Spatiile comerciale isi pot si ele schimba destinatia, din cabinet medical, in pizzerie, de exemplu. Art. 40 se refera la ambele posibilitati:
1. Cind se schimba destinatia spatiului care initial e locuinta
2. Cind se schimba destinatia unui spatiu care nu e locuinta (adica poate fi spatiu comercial si se transforma in alt gen de spatiu comercial)
Articolul 40
(1)Schimbarea destinatiei locuintelor, precum si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta, prezente in proiectul initial al imobilului, se poate face numai cu avizul scris al comitetului executiv si cu acordul scris, prealabil, al proprietarilor direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii.
(2)Odata cu acordul mentionat la alin. (1), proprietarii direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii si proprietarul care solicita acordul pentru schimbarea destinatiei locuintei sau spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta semneaza si o conventie cu privire la declararea activitatii care se va desfasura in spatiul respectiv, precum si numarul de persoane in functie de care vor fi calculate cheltuielile pe numar de persoane.
(3)O copie a conventiei prevazute la alin. (2) se inmaneaza presedintelui asociatiei de proprietari in vederea anexarii acesteia la acordul de asociere.

latka, moderator
Dar cum ramane cu destinatia totusi? Imi cere sa schimb din spatiu comercial in spatiu cu acces public, care sunt acelasi lucru (comercial este deja cu acces public, nu poate fi altfel !). Daca vor treaba asta nu au decat sa schimbe "destinatia" fara sa mai cer acordul vecinilor. Vecinii cand si-au cumparat apartamentul au stiut f bine ca se vor invecina cu un spatiu comercial. De ce trebuie sa le cer acordul ca sa-mi folosesc bunul dobandit legal pt care platesc impozit la primarie ? Este un procedeu abuziv si aberant ! Multumesc
Buna ziua, eu cred ca se confunda termenul de schimbare de destinatie ( locuit sau comercial ) cu termenul de ACTIVITATE.
Una.i sa schimb destinatia, cum spune legea din locuit in comercial si invers, unde iti trebuie anumite acorduri, conventii..etc........si alta.i sa.i schimbi ACTIVITATEA spatiului, din frizerie in restaurant, de exemplu.
Cea cu schimbare din sp com in spatiu cu acces liber la public ( sau cum este) , nu am auzit

latka a scris:

Primaria are dreptate, nu ati citit suficient de atenta acel articol. Spatiile comerciale isi pot si ele schimba destinatia, din cabinet medical, in pizzerie, de exemplu. Art. 40 se refera la ambele posibilitati:
1. Cind se schimba destinatia spatiului care initial e locuinta
2. Cind se schimba destinatia unui spatiu care nu e locuinta (adica poate fi spatiu comercial si se transforma in alt gen de spatiu comercial)
Articolul 40
(1)Schimbarea destinatiei locuintelor, precum si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta, prezente in proiectul initial al imobilului, se poate face numai cu avizul scris al comitetului executiv si cu acordul scris, prealabil, al proprietarilor direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii.
(2)Odata cu acordul mentionat la alin. (1), proprietarii direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii si proprietarul care solicita acordul pentru schimbarea destinatiei locuintei sau spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta semneaza si o conventie cu privire la declararea activitatii care se va desfasura in spatiul respectiv, precum si numarul de persoane in functie de care vor fi calculate cheltuielile pe numar de persoane.
(3)O copie a conventiei prevazute la alin. (2) se inmaneaza presedintelui asociatiei de proprietari in vederea anexarii acesteia la acordul de asociere.

Nu a confundat domnul Latka nimic.
Vi s-a raspuns dincolo unde nu ati precizat ce doriti sa faceti.