avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Proprire Pentru datorie de acum 9 ani
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Proprire Pentru datorie de acum 9 ani

Buna seara astăzi am primit o Proprire Pentru o datorie de acum 9 ani către firma Provident
Mi a fost instituită proprietea pe conturile bancare!
Nu exista nici un fel de termen de prescriere sau ceva ? Împrumutul la provident a fost făcut in 2011 iar proprirea a venit acum de la o firma de creanțe
Ultima modificare: Vineri, 4 Decembrie 2020
Luciann739, utilizator
Mergeti urgent la avocat cu toate actele ca sa vada exact despre ce este vorba.
Ar putea sa va ajute o contestatie la executare.
Ultima modificare: Vineri, 4 Decembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Orice exceptii,apărării i le puteti face doar pe calea contestației la executare. Dacă depășiți termenul de 15 zile sunteti bun de plata chiar dacă datoria este de 100 de ani..
Nu am nici un alt act decat scrisoarea primita astăzi de la ei
Acolo se stipulează ca este pt un contract provident din 2011

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Mergeti urgent la avocat cu toate actele ca sa vada exact despre ce este vorba.
Ar putea sa va ajute o contestatie la executare.

ce suma datorati ?
3700 lei din care 1000 lei cheltuielile de executare

gi-jane2 a scris:

ce suma datorati ?

Alte discuții în legătură

Se poate prescrie datoria mea? andreeapiringer andreeapiringer Bună ziua! Am o datorie la o banca de 6000E. Creditul a fost făcut în 2008, Din 2009 nu am mai plătit absolut nimic. Azi am primit prin posta o executare ... (vezi toată discuția)
Credit provident cristina1112 cristina1112 Buna ziua, in 2010 am facut un credit la Provident, am platit cateva rate, apoi nu am mai avut posibilitatea de plata si nu am mai achitat nici o rata. De ... (vezi toată discuția)
Termen de prescriere marvul marvul dreditul meu de la o banca a fost cesionat in anul 2009 catre o firma de recuperare fara instintarea mea apoi acea firma il da altei firme samd. acum apare ... (vezi toată discuția)