avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire RCA

Am avut un accident de masina in care a murit mama mea. Masina era pe numele lui tata si asigurarea RCA tot pe numele lui era. Eu am fost la volan in momentul accidentului si mentionez ca pe mine mama si tata avem acelasi nume de familie.
Mentionez ca masina este dauna totala si nu am lovit pe nimeni doar m-am rasturnat cu ea la marginea drumului in sant din cauza pierderii controlului.
Avem dreptul la despagubire ? daca da ce ar trebui sa facem si ce sume sunt ?
Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 31 Martie 2014
cosmin311, utilizator
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 10:21, 1 Aprilie 2014
Tatal dvs. trebuie sa deschida dosar de dauna la asigurator intrucat nu se afla el la volan.

Asiguratorul trebuie sa acorde despagubiri in cazul in care la volan se afla un alt conducator auto decat cel care este proprietar si are politia de asigurare pe numele lui.

Despagubiri se pot acorda pentru decesul mamei, ranile provocate tatalui, daunele provocate masinii.

Singurul care nu va fi despagubit este conducatorul auto care a produs accidentul.
Am inteles! chiar daca am primit ajutorul deces de la casa de pensii tot ne despagubeste nu ?
Dar pentru dosar trebuie certificat de deces, actele masini, asigurarea RCA si hartia de la medicina legala ?
Multumesc!
V-am scris in privat pasii pe care trebuie sa urmati.

Alaturi de suferinta dumneavoastra,
Laszlo Bicsak
cyan a scris:



Despagubiri se pot acorda pentru decesul mamei, ranile provocate tatalui, daunele provocate masinii.

Singurul care nu va fi despagubit este conducatorul auto care a produs accidentul.



Gresit,
Pentru daunele masinii nu se primesc despagubiri . Asta daca am inteles bine si vinovatul de accident este soferul masinii asigurate.
Pentru deces tatal dvs trebuie sa primesca despagubiri. Trebuie sa deschida dosar de daune iar daca nu se intelege pe cale amiabila cu asiguratorul se poate apela la instanta .
Banuiesc ca dvs vi s-a deschis dosar penal pentru ucidere din culpa . Tatal dvs trebuie sa se constituie parte civila in acest proces .

Da mi s-a deschis dosar penal pentru ucidere din culpa. Dar sigur il despagubeste pe tata cei de la asigurari ?ca sa nu mai pierdem timpul degeaba cu ei pentru ca pierd mai multi bani daca ii dau in judecata.

Alte discuții în legătură

Buna ziua. masina inregistrata pe numele meu si condusa de fiul ... adriansimo adriansimo Buna ziua. Masina inregistrata pe numele meu si condusa de fiul meu vitreg. Are loc un accident, in urma caruia conducatorul auto, fiul meu vitreg, ... (vezi toată discuția)
Aciident daune silviu balea silviu balea am avut aciident cu masina si as vrea sa stiu daca rca ma va despagubii in cazul in care nu a mai fost implicata nici o masina in accident. masina nu este pe ... (vezi toată discuția)
Asigurare auto obligatorie marius14 marius14 Am o intrebare referitoare la politele auto obligatori. Masina noastra este inmatriculata pe numele sotiei,dar ea nu are carnet de conducere.In cazul ... (vezi toată discuția)