Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Problema gunoaielor din sectorul 1 din Bucuresti
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Problema gunoaielor din sectorul 1 din Bucuresti

Problema gunoaielor din sectorul 1 din Bucuresti este o chestiune de-a dreptul fara logica.
Astia cu gonoiul, gunoierii, isi pot primi banii de la stat fiind vorba de ceva garantat.
Statul nu este falimentar si nici nu poate intra in faliment.
Este mai mult decat logic acest lucru.

Chiar nu inteleg de ce primarul sectorului 1 nu angajeaza alti gonoieri si sa termine cu astia care nu aduna gunoiul ca nu si-au primit banii de la vechii primari.

Este ceva simplu.
Cine saboteaza trebuie eliminat de la bani in viitor.
O astfel de bataie de joc imi pare ca aduce atingere insasi primarului in afara de cetatenii grav afectati.

Imi pare o situatie de-a dreptul stupida.
Termini cu cei care vor bani si gata.
Le dai banii ulterior pentru ca au dreptul.

Se poate da un act normativ urgent cu aplicatie pe 6 luni ca sa nu se mai piarda timpul cu tot felul de licitatii trucate si sustinute politic.
Si asa, vor avea timp sa organizeze licitatii, contestatii si asa mai departe...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu are treaba statul sa dea vreun act normativ, salubrizarea se face conform unei legi, legea 101/2006.
[ link extern ]
Romprest este titularul de contract pe sectorul 1 si in multe alte locuri din tara.

Am gasit un text scris de Andrei Caramitru, despre problema sectorului in care locuieste:
"DESPRE GUNOAIE
Eu ma bucur ca sunt gunoaie in strada in sectorul 1 unde stau. Da da. E minunat. Chiar sunt plin de speranță cu cât văd mai multe gunoaie. Hai sa va explic.
Sectorul 1 are un buget aproape dublu decât tot Cluj-ul. Cam la nivelul Londrei sau Madrid-ului pe cap de locuitor. Si cu toate astea - e in faliment, deși nu s-a făcut nici o investiție. De ce? Unde se duc banii? Sa ne uitam la cheltuieli. Cam toți banii merg in 3 zone:
- gunoaie. Se cheltuiește practic cât întregul buget al Timișoarei doar pe gunoaie. Pe un singur contract. De cel putin 3-4 ori mai scump. Monopol legalizat. Zeci sute de milioane de EUR scoase an de an in exces - cine știe in ce buzunare ajung.
- reabilitări blocuri. In alte sectoare cum e la 3 se fac pe bani europeni. Nu la sector 1. Aici se fac prin srl-uri fantoma care costa de 5, 10 ori mai mult decât trebuie. Furt masiv.
- parcuri si spații verzi. Plătim mai mult de câteva ori decât in Londra sau Paris pe metru pătrat gestiunea celor câteva parcuri, de altfel mizerabile. Tot prin firme de casa. Jaf total.
Acuma. Dacă Clotilde vrea sa facă ceva - trebuie sa taie la jumătate cheltuielile astea cel puțin. Banii care rămân ar însemna sume enorme cu care sectorul 1 ar arata mai bine decât centrul Paris-ului sau Londrei. Evident - mafia nu vrea. Ce poate face Clotilde? Sa intre ACUM cu tunurile in ei, cu toate riscurile. Chit ca durează 6 luni războiul - mai are după 3 ani jumătate ca sa schimbe fata sectorului. Dacă ratează momentul - nu are nici o șansa. Si - fiind cu mega cojones - a intrat all in. Si foarte bine a făcut. Si nu au ce sa-i facă. Nu are vulnerabilități, nu au cum sa o șantajeze.
Eu ma bucur deci ca sunt gunoaie pe strada. Înseamnă ca se lupta si ca are o șansa sa câștige. Si am si eu o șansa sa trăiesc in Romania peste câțiva ani intr- un sector care arată fix ca in occident. Sunt dispus la orice sacrificiu pe termen scurt pentru asta."

E aceeasi magarie care se facea si la nivel de primarie generala, cu acele companii de sifonat bani publici. Nicusor Dan, primarul actual al Bucurestiului se pregateste sa-si numeasca oameni in fiecare dintre ele, pentru a le inchide usos, una cite una.
Aici e mai greu, cu salubrizarea.
Este si o sabotare a noii primarite.
Mie imi pare serioasa tipa asta si de buna-credință.
Firma isi poate executa obligația pentru ca va primi banii si nu risca o teapa.
Au si bani ca nu sunt săraci.

Licitațiile ar trebui făcute în mod public si nu cu plicul.
Aici ar trebui modificata legea.

Dacă firma de gunoi nu vrea sa lucreze sa vina alta firma cu contract si gata.
Isi bat joc de oameni si este clar ceva cu tenta politica.

Mai ales acum cu pandemia este un atac la siguranta nationala ținerea gunoiului pe strada si refuzul de a-l ridica.
Se poate da si lege prin care firma sa fie obligata sa ridice gunoiul avand in vedere cele de mai sus.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Este evidenta tenta politica, facturile care trebuie platite sunt incepind cu luna iunie, din mandatul fostului primar.

Cum de au stat linistiti cei de la Romprest, din iunie pina acum ?
Da, ca sa arate ce rau este cu noua primarita.
Deja am inteles ca s-au făcut numeroase petitii sa o dea jos pe primarita.
Oamenii sunt ușor de manipulat si asta se si face.

Lasand insa asta la o parte ar trebui obligati sa ridice gunoiul.
Poate interveni si guvernul in problema aceasta.

Daca era riscul sa isi ia vreo teapa le-as fi dat dreptate la.gunoieri dar este exclus asa ceva iar din acest motiv nu au nicio justificare obiectiva si de aceea ar trebui forțați.
Este o problema de interes național și asta da dreptul sa ii forțeze fiind vorba de capitala României și chiar zone centrale pe unde trec multi oameni.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am vazut ca gunoierii au ridicat aseara gunoiul.