Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Problema gunoaielor din sectorul 1 din Bucuresti
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Problema gunoaielor din sectorul 1 din Bucuresti

Problema gunoaielor din sectorul 1 din Bucuresti este o chestiune de-a dreptul fara logica.
Astia cu gonoiul, gunoierii, isi pot primi banii de la stat fiind vorba de ceva garantat.
Statul nu este falimentar si nici nu poate intra in faliment.
Este mai mult decat logic acest lucru.

Chiar nu inteleg de ce primarul sectorului 1 nu angajeaza alti gonoieri si sa termine cu astia care nu aduna gunoiul ca nu si-au primit banii de la vechii primari.

Este ceva simplu.
Cine saboteaza trebuie eliminat de la bani in viitor.
O astfel de bataie de joc imi pare ca aduce atingere insasi primarului in afara de cetatenii grav afectati.

Imi pare o situatie de-a dreptul stupida.
Termini cu cei care vor bani si gata.
Le dai banii ulterior pentru ca au dreptul.

Se poate da un act normativ urgent cu aplicatie pe 6 luni ca sa nu se mai piarda timpul cu tot felul de licitatii trucate si sustinute politic.
Si asa, vor avea timp sa organizeze licitatii, contestatii si asa mai departe...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Unde e secventa cu...noi grupul ROMPREST vrem contractul... ? Chiar exista sau e un e un "eufemism" ? Consilier de ce culoare ?

In rest, total de acord.
Mai.exista probleme și cu firma care se ocupa de anevoparea blocurilor din sectorul 1 care este tot firma cu gunoiul.
Adică...aceeași firma...
Problema este mult mai.complexa în sectorul 1.

Firma inocenta care câștigă toate licitațiile.

Licitațiile ar trebui înlăturate pentru ca doar asa se poate elimina orice suspiciune de corupție.
Cred ca soluția ar fi aceeași, o.firma a primăriei cu angajați proprii.

Devine deranjanta situatia dar sunt multi bani în joc.
Doar locuitorii sectorului 1 ar putea rezolva problema dacă s-ar uni.

O pot face prin asociațiile.de.proprietari care sa adune semnături de la oamenii din bloc.

Ar fi singura soluție echitabilă și impartiala.
Cred ca oamenii sunt iritați de la problema cu gunoiul și ar fi bine sa reacționeze elegant și legal.

Daca populatia vrea, primarul trebuie sa se supună.
Insa, nu cred ca vor partidele politice...
Ei.au chef sa se războiesca...pentru bani și capital politic...
Aplica varianta cu ,,dezbina și stăpânește "...

Exista oare o asociație a asociaților de proprietari în care sa fie unite mai multe asociații?
Daca ar exista asa ceva lucrurile ar putea fi mai simple...

Daca firma Rompres ar fi executat contractul ar fi putut lua banii prin justitie.
De ce nu a procedat asa?
A vrut oare scandal?
Acum scandal va avea...

Ati inteles ce am zis?
Își luau banii conform contractului și nu mai exista scandalul actual, în condițiile în care era în regula contractul lor.

Este un razboi care afectează grav drepturile și interesele cetățenilor.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
la 03:56:45 rectifica.....

e greu de atribuit in astfel de licititatii pentru ca in general "firma castigatoare" pregateste si caietul de sarcini, in asa fel incat sa se incadreze si sa taie posibilitatea altora de a depune oferte

la noi oricum e cu susul in jos...la fel cu primaria orasului care a "reusit" performanta, acum cativa ani sa dea o dispozitie prin care rebu(la care actionar 50% este consiliul local general) sa nu mai aiba autorizatie de ridicare a gunoiului pe teritoriul Bucurestiului
Aveti aici date despre noul.contract:

[ link extern ]

Cat priveste Romprest pare ca acesta a strâns bine gunoiul în trecut în unele zone din sectorul 1.

Deocamdată nu am văzut gunoiul ridicat în centrul Bucureștiului.
Nu știu de ce le ia atata timp.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Primarita joaca tare:

,,Clotilde Armand l-a demis pe șeful direcției de salubrizare din Primăria Sector 1, un fost consilier al lui Daniel Tudorache"

[ link extern ]

Insa, se pare ca un șobolan a atacat un om în sectorul 1.
Asta nu este deloc bine...

Exact ce va ziceam mai sus, războiul ăstora face victime nevinovate...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat