avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună, as avea și eu o întrebare. Ce vârstă ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună, as avea și eu o întrebare. Ce vârstă trebuie să aibă ...

Bună, as avea și eu o întrebare. Ce vârstă trebuie să aibă un copil căreia i se cuvine pensia de întreținere în mod judiciar gratuit căci eu am găsit asa ceva pe internet,, Beneficiază de asistență judiciară gratuită, totală, pentru cererile formulate prin intermediul autorității centrale, în condițiile prevăzute la art. 46 din Regulament: creditorii obligațiilor de întreținere care nu au împlinit 18 ani sau aflați în continuarea studiilor, dar nu mai mult de 21 de ani; creditorii obligației de întreținere care sunt persoane vulnerabile.,,, cine a mai trecut prin aceste cazuri poate ma va lamuri și pe mine, vă mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:29, 24 Decembrie 2020
Ce ati citat dvs se refera la asistență judiciară gratuită, acordata persoanelor care nu au împlinit 18 ani sau aflați în continuarea studiilor, dar nu mai mult de 21 de ani;....
ce problema aveti de fapt ?
Exact
Dar tot nus lamurita

Cornel Vasile a scris:

Ce ati citat dvs se refera la asistență judiciară gratuită, acordata persoanelor care nu au împlinit 18 ani sau aflați în continuarea studiilor, dar nu mai mult de 21 de ani;....

nici noi nu ne lamurim care va e problema ca sa va putem lamuri .
Da am o problema legata de ceia ce eu am menționat mai sus,,,, adică as dori sa știu este gratis sau nu în instanta toate cheltuielile pentru pensia alimentara căruia un copil nu are încă 18 ani

gi-jane2 a scris:

ce problema aveti de fapt ?

Alte discuții în legătură

Refuz desemnare avocat de catre decan tobescu tobescu Buna ziua, as avea o întrebare multumesc pentru raspunsurile Dvs. O prietena de a mea a obtinut \"asistenta juridica gratuita si totala\" de la judecatorie ... (vezi toată discuția)
Succesiune micutzucc micutzucc buna ziua as dori sa stiu daca pentru o succesiune a unui apartament facuta in tribunal este neaparat nevoie de un avocat si daca da, exista o facilitate ca ... (vezi toată discuția)
Avocat pentru persoane cu venituri mici?!? INFORMAT INFORMAT Va rog, sa-mi spuneti si mie care este posibilitatea unei persoane cu venituri mici (pensie de boala de 420 ron ), sa-si angajeze un avocat pentru dezbaterea ... (vezi toată discuția)