Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Înmatriculare auto din UK
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Înmatriculare auto din UK

Buna ziua, știe cineva daca se mai înmatriculează autoturismele cu volan pe dreapta aduse din Anglia?
Am programare la RAR săptămână viitoare și doresc sa știu dacă se poate inmatricula .
Rog doar cine știe din surse concrete.
Mulțumesc
De la data de 01 .01 20221 urmare faptului ca regatul unit a iesit din comunitatea europeana una dintre consecinte
consta in acea ca Roamania nu mai inmatriculeaza vehicule provenienta Anglia cu volan pe dreapta
Se pot inmatricula vehiculele daca se opereaza modificarea schimbarii volanului,pe stanga ,a instalatiei de franare,a luminilor si oglinzilor
RAR: Maşinile cu volan pe dreapta, provenite din Marea Britanie, ar putea să nu mai fie înmatriculate în România de la 1 ianuarie 2021

[ link extern ]
Nu se mai inmatriculeaza de pe 1. Doar daca se muta volanul.
mariustz, utilizator