Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este legal ca rata de penalizare sa fie 0.2% pe zi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este legal ca rata de penalizare sa fie 0.2% pe zi după 50 zile ...

Este legal ca rata de penalizare sa fie 0.2% pe zi după 50 zile de la afișarea listei de intretinere?
Nu este legal, termenul este de 60 de zile conform legii 196/2018.
Articolul 77
(1)Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalitati pentru orice suma cu titlu de restanta, afisata pe lista de plata. Penalitatile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 de zile de la termenul scadent pentru plata, fara ca suma penalitatilor sa poata depasi suma la care s-au aplicat.
(2)Termenul de plata a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, afisate pe lista lunara de plata, este de maximum 30 de zile calendaristice de la data afisarii.
[ link extern ]

Nu s-a modificat această prevedere din Regulamentul Asociației de Proprietari din anul 2014. Poate un proprietar să conteste listele de întreținere care sunt calculate în acest mod?
Tudorionascu, utilizator
Bineînțeles. S-a schimbat legea. Acum e valabilă 196/2018.
Pai cum vine asta ? Spuneti ca nu e legal dar in acelasi timp spuneti ca termenul de plata este de maximum 30 de zile calendaristice de la data afisarii. ... pai poate fi 15 sau 20 de zile , nu ? + 30 inseamna 45 sau 50 de zile , nu ?
Nu, penalizarea poate incepe dupa cele 30+30 de zile. Cititi cu atentie, sunt doua termene. Termenul scadent pentru plata este cel de maxim 30 de zile, dar penalizarile nu se pot aplica decit dupa alte 30 de zile.
In legea veche termenul total era mai mic.