Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Va rog sa-mi scrieti cum se calculeaza penalitati de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Va rog sa-mi scrieti cum se calculeaza penalitati de intarziere ...

Va rog sa-mi scrieti cum se calculeaza penalitati de intarziere ptr.neplata intretinerii la o Asociatie de Proprietari?conf.legii nr.230/2007 ,art.49. Un exemplu cu date fictive.Un proprietar are o restanta de 320lei.S-a afisat pe 28 mai 2022 ,si scadenta 17 iunie 2022.30zile dupa scadenta si coeficient de 0,2%.A achitat pe 17 august2022.Ce penalitate are de plata? Va multumesc mult!
Buna ziua,
Legea la care faceti referire a fost abrogata la intrarea in vigoare a Legii 196/2018, care spune:
Art. 77
(1) Asociația de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalități pentru orice sumă cu
titlu de restanță, afișată pe lista de plată. Penalitățile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de
întârziere și se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile de la termenul scadent pentru plată,
fără ca suma penalităților să poată depăși suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plată a cotelor de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari, afișate pe
lista lunară de plată, este de maximum 30 de zile calendaristice de la data afișării.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalităților de întârziere, prevăzute la alin. (1), se includ în
fondul de penalități al asociației de proprietari și se vor utiliza cu prioritate pentru plata
penalităților impuse asociației de proprietari de către terți, precum și pentru cheltuieli cu
reparațiile asupra proprietății comune, reabilitarea termică sau consolidarea condominiului.
Sumele rezultate din aplicarea penalităților de întârziere nu pot fi utilizate și în alte scopuri.
Legea 230/2007 a fost abrogata. Acum este in vigoare legea 196/2018.
[ link extern ]
Articolul 77
(1) Asociația de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalități pentru orice sumă cu titlu de restanță, afișată pe lista de plată. Penalitățile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere și se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile de la termenul scadent pentru plată, fără ca suma penalităților să poată depăși suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plată a cotelor de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari, afișate pe lista lunară de plată, este de maximum 30 de zile calendaristice de la data afișării.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalităților de întârziere, prevăzute la alin. (1), se includ în fondul de penalități al asociației de proprietari și se vor utiliza cu prioritate pentru plata penalităților impuse asociației de proprietari de către terți, precum și pentru cheltuieli cu reparațiile asupra proprietății comune, reabilitarea termică sau consolidarea condominiului. Sumele rezultate din aplicarea penalităților de întârziere nu pot fi utilizate și în alte scopuri.

28 iulie este prima zi de intirziere (sunt 30 maxim de la afisare plus 30 de zile scadenta pentru a incepe penalizarile) . Pina pe 17 august sunt 20 de zile de intirziere.
20 X 0,2% =4% din 320 = 12,8RON
latka, moderator
In ecuatia calcului intra elementul termenul de plata, care nu este asa cum s-a spus: ...(sunt 30 maxim de la afisare plus 30 de zile scadenta pentru a incepe penalizarile)
Legea zice ca:
(2) Termenul de plată a cotelor de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari, afișate pe lista lunară de plată, este de maximum 30 de zile calendaristice de la data afișării.

Asadar, termenul de plata este un interval cuprins intre 1 si 30 ( art.77, al. 2), astfel ca acest termen poate lua valori intre 1 si max. 30 (retineti, dupa data afisarii)
Nu putem sti care este termenul de plata aprobat in asociatia dvs. (functie de Regulamentul propriu de penalizari aprobat)
- dupa cele aratate in exemplu, asociatia dvs. practica un termen de 20 zile (28 mai - 17 iunie);
- penalitatile incep a fi calculate incepand cu 18 iunie, pana pe data de 16 august, data platii, rezultand 59 zile intarziere;

Asadar calculul este 59 x 0,2% x 320 = 37,76 lei

Cel mai bine este sa intrebati in scris, modul cum s-a calculat penalizarea.
In raspunsul asociatiei, probabil ca au sa va arate exact modul de calcul aprobat. si cum s-a ajuns la suma respectiva.
Puteti sa ne informati si pe noi.
Succes!

320x30 zilex0,2%=19,20NU cat ați calculat dvs in sumă de lei

latka a scris:

Legea 230/2007 a fost abrogata. Acum este in vigoare legea 196/2018.
[ link extern ]
Articolul 77
(1) Asociația de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalități pentru orice sumă cu titlu de restanță, afișată pe lista de plată. Penalitățile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere și se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile de la termenul scadent pentru plată, fără ca suma penalităților să poată depăși suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plată a cotelor de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari, afișate pe lista lunară de plată, este de maximum 30 de zile calendaristice de la data afișării.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalităților de întârziere, prevăzute la alin. (1), se includ în fondul de penalități al asociației de proprietari și se vor utiliza cu prioritate pentru plata penalităților impuse asociației de proprietari de către terți, precum și pentru cheltuieli cu reparațiile asupra proprietății comune, reabilitarea termică sau consolidarea condominiului. Sumele rezultate din aplicarea penalităților de întârziere nu pot fi utilizate și în alte scopuri.

28 iulie este prima zi de intirziere (sunt 30 maxim de la afisare plus 30 de zile scadenta pentru a incepe penalizarile) . Pina pe 17 august sunt 20 de zile de intirziere.
20 X 0,2% =4% din 320 = 12,8RON

V-am scris ca nu avem toate elementele de calcul.
- @latka a luat in calcul 20 de zile intarziere;
- dvs. va referiti la 30 de zile;
-eu, am zis 59 de zile;
Toate calculele sunt bune, depinde de unde pana unde, da?