Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am pe cineva care a fost pensionar grad 2 de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am pe cineva care a fost pensionar grad 2 de invaliditate timp ...

Am pe cineva care a fost pensionar grad 2 de invaliditate timp de 35 de ani , pina in 2017 , cand a implinit 65 de ani. Pina in momentul pensionarii avea 11 ani si cateva luni in campul muncii . Doresc sa stiu daca din perioada cand a lucrat se mai poate adauga ceva la vechime , in sensul daca i s-au calculat si cele 3 luni aferente anilor lucrati sau trebuie mers la arhiva respectivei societati .
Persoana in cauza a fost instiintata ca a iesit la limita de varsta si i s-a transmis decizia de pensie . Anii acumulati au insemnat fara cateva zile 50 de ani de vechime , conform actului de la casa de pensii .
Verificati:
-Total stagiu de cotizare
-Din ce se compune acesta
La din ce se compune veti vedea ce a intrat in total stagiu de cotizare.
1. Pensionar , nascut 1952 , cerere de pensionare admisa in decembrie 1981 pe grad de invaliditate 2 , grupa 3 de munca ( cu toate ca lucra in constructii , incadrare ca dulgher ) .
2. In ianuarie 1982 a venit decizia ca este pensionar incepand din decembrie 1981
3. Vechime in munca constatata la acel moment 14 ani , 3 luni si 15 zile , dar contributia personala a fost de 12 ani si 11 luni . Posibil ca armata sa fi fost inclusa ( Cu toate ca aceasta perioada de 14 luni este trecuta cu cotizatie zero )
4. In august 2017 la implinirea a 65 de ani , a venit decizia de pensionare la limita de varsta , cu o vechime totala de 49 de ani , 11 luni si 3 zile .
5. Buletin de calcul emis in 19-01-2005 : scrie diverse punctaje obtinute pe veniturile realizate cat a lucrat : la pensia suplimentara ,stagiului suplimentar pina la 62 de ani ( este zero ) stagiului asimilat , nr de puncte aferent stagiului potential pentru pensia de invaliditate ( este zero ). Astea toate au facut un punctaj total .
5. Urmeaza stagiul complet de cotizare la 35 de ani si 0 luni - nimic si punctajul mediu anual in urma evaluarii titularului
6. 19-01-2005 ; Buletin de calcul - Date si elemente care au dus la determinarea punctajului mediu anual si al stagiului de cotizare ...Sunt niste cifre din 1967 , data incadrarii in munca si pina in 1981 , data pensionarii care includ sporurile . Decat la vechime este trecut spor si salariul realizat lunar .
7. Incadrarea in grupa 3 de munca sa fi fost o eroare ?
Mai este nevoie sa merg a cauta si alte acte ?
cristy1110, utilizator
Nu trebuie sa mai mergeti nicaieri.