Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... 1. Pensionar , nascut 1952 , cerere de pensionare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

1. Pensionar , nascut 1952 , cerere de pensionare admisa in decembrie ...

1. Pensionar , nascut 1952 , cerere de pensionare admisa in decembrie 1981 pe grad de invaliditate 2 , grupa 3 de munca ( cu toate ca lucra in constructii , incadrare ca dulgher ) .
2. In ianuarie 1982 a venit decizia ca este pensionar incepand din decembrie 1981
3. Vechime in munca constatata la acel moment 14 ani , 3 luni si 15 zile , dar contributia personala a fost de 12 ani si 11 luni . Posibil ca armata sa fi fost inclusa ( Cu toate ca aceasta perioada de 14 luni este trecuta cu cotizatie zero )
4. In august 2017 la implinirea a 65 de ani , a venit decizia de pensionare la limita de varsta , cu o vechime totala de 49 de ani , 11 luni si 3 zile .
5. Buletin de calcul emis in 19-01-2005 : scrie diverse punctaje obtinute pe veniturile realizate cat a lucrat : la pensia suplimentara ,stagiului suplimentar pina la 62 de ani ( este zero ) stagiului asimilat , nr de puncte aferent stagiului potential pentru pensia de invaliditate ( este zero ). Astea toate au facut un punctaj total .
5. Urmeaza stagiul complet de cotizare la 35 de ani si 0 luni - nimic si punctajul mediu anual in urma evaluarii titularului
6. 19-01-2005 ; Buletin de calcul - Date si elemente care au dus la determinarea punctajului mediu anual si al stagiului de cotizare ...Sunt niste cifre din 1967 , data incadrarii in munca si pina in 1981 , data pensionarii care includ sporurile . Decat la vechime este trecut spor si salariul realizat lunar .
7. Sporul de vechime este cel specificat in buletinul de calcul ?
8. Incadrarea in grupa 3 de munca sa fi fost o eroare ?
Toate astea , ca poate se mai adauga ceva la vechime si automat la retributia lunara , incepand din momentul pensionarii pe limita de varsta.

Mai este nevoie sa merg a cauta si alte acte ?
Nu mai deschideti alte topicuri.
Nu aveti ce acte sa mai cautati.
Sa nu uitati ca a lucrat 14 ani de zile.
Restul vine de stagiul asimilat(invaliditate).
Totusi , sporul de vechime este identic cu grupa de incadrare in munca ? In acei 12 ani
si 11 luni efectivi de munca nu a beneficiat de o anumita grupa ? De ce toata lumea isi cauta si anii de grupa in care au fost incadrati ? Sa inteleg ca anii de invaliditate au fost socotiti intr-un anume procent ?
Valoarea/cuantumul pensiei de invaliditate pe tot intervalul s-a raportat la salariul mediu brut pe economie din acea perioada.
S-a calculat ca orice fel de pensie.
Incadrarea in grupe de munca a facut-o angajatorul impreuna cu sindicatul.