Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inchirierea unui mijloc de transport catre un srl
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inchirierea unui mijloc de transport catre un srl

Buna ziua! Cum este impozitata o persoana fizica pentru inchirierea unui mijloc de transport catre un srl?
george-neagu, moderator
Venituri din chirii. Inregistrarea la societate se face in baza contractului, iar plata se face asa cum este stipulat in contract. Persoana respectiva declara venitul prin D.U. si impozitul ce ii revine.
Mulțumesc mult pentru răspuns, nu am formulat corect...mă refeream la ce cota de aplica? Și la ce suma? La total sau la 60 la sută din venituri?
Gasiti mai multe aici [ link extern ] /
Nu conteaza ce bun inchiriezi; legea nu distinge. Deci, beneficiati de deducerea de 40%.