avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inchirierea unui mijloc de transport catre un srl
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inchirierea unui mijloc de transport catre un srl

Buna ziua! Cum este impozitata o persoana fizica pentru inchirierea unui mijloc de transport catre un srl?
Ultima modificare: Miercuri, 13 Ianuarie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 21:07, 13 Ianuarie 2021
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Venituri din chirii. Inregistrarea la societate se face in baza contractului, iar plata se face asa cum este stipulat in contract. Persoana respectiva declara venitul prin D.U. si impozitul ce ii revine.
Mulțumesc mult pentru răspuns, nu am formulat corect...mă refeream la ce cota de aplica? Și la ce suma? La total sau la 60 la sută din venituri?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Gasiti mai multe aici [ link extern ] /
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu conteaza ce bun inchiriezi; legea nu distinge. Deci, beneficiati de deducerea de 40%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe chirii - cedarea folosintei bunurilor vasilemb vasilemb Sa presupunem ca detin ca persoana fizica si inchiriez mai multe proprietati. Conform noului cod fiscal avem: Art. 83 (2) Daca am mai mult de 5 contracte ... (vezi toată discuția)
Inregistrare contracte din chirie teren pe persoana fizica - impozit pe profit xyz10092010 xyz10092010 Buna seara, Am urmatorul caz; 2 propietari al unui teren intravilan in jud. Tulcea pe care isi desfasoara activitatea diverse persoane fizice autorizate si ... (vezi toată discuția)
Inchiriere camion cornell41 cornell41 Buna seara, Am un camion de 7,5 t si este inmatriculat pe persoana fizica. Doresc sa-l inchiriez unui SRL.Cum procedez? Fac un contract de inchiriere la ... (vezi toată discuția)