Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Inchiriere camion
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Inchiriere camion

Buna seara,
Am un camion de 7,5 t si este inmatriculat pe persoana fizica.
Doresc sa-l inchiriez unui SRL.Cum procedez?
Fac un contract de inchiriere la notariat sau este valabil un contract de inchiriere intocmit de un avocat semnat si stampilat de catre ambele parti?
Unde trebuie mers dupa intocmirea contractului? ANAF....samd
Va multumesc ,
Cornel
Faceti un contract autentificat la notar.
Incheiati un contract intre parti pe care il inregistrati la ANAF.

NU este necesar sa fie autentificat la notar sau intocmit la avocat.

Art. 1270-NCC
(1) Contractul valabil încheiat are putere de lege între părţile contractante.

Art. 1777
Locaţiunea este contractul prin care o parte, numită locator, se obligă să asigure celeilalte părţi, numite locatar, folosinţa unui bun pentru o anumită perioadă, în schimbul unui preţ, denumit chirie.

Model de contract inchiriere mijloc de transport
[ link extern ]

Ghid inchiriere ANAF
[ link extern ]

cyan, moderator
va multumesc tuturor pentru raspunsuri