avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Inchiriere camion
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Inchiriere camion

Buna seara,
Am un camion de 7,5 t si este inmatriculat pe persoana fizica.
Doresc sa-l inchiriez unui SRL.Cum procedez?
Fac un contract de inchiriere la notariat sau este valabil un contract de inchiriere intocmit de un avocat semnat si stampilat de catre ambele parti?
Unde trebuie mers dupa intocmirea contractului? ANAF....samd
Va multumesc ,
Cornel
Cel mai recent răspuns: cornell41 , utilizator 09:13, 10 Iulie 2015
Faceti un contract autentificat la notar.
Incheiati un contract intre parti pe care il inregistrati la ANAF.

NU este necesar sa fie autentificat la notar sau intocmit la avocat.

Art. 1270-NCC
(1) Contractul valabil încheiat are putere de lege între părţile contractante.

Art. 1777
Locaţiunea este contractul prin care o parte, numită locator, se obligă să asigure celeilalte părţi, numite locatar, folosinţa unui bun pentru o anumită perioadă, în schimbul unui preţ, denumit chirie.

Model de contract inchiriere mijloc de transport
[ link extern ]

Ghid inchiriere ANAF
[ link extern ]

Ultima modificare: Vineri, 3 Iulie 2015
cyan, moderator
va multumesc tuturor pentru raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Model contract inchiriere remorca fireman_mil fireman_mil vreau sa inchiriez cateva remorci de 750 kg si as dori un model de contract de inchiriere remorci multumesc anticipat pentru ajutor (vezi toată discuția)
Locatiune sau inchiriere. damien damien Am si eu o intrebare. Un contract prin care proprietarul unui teren ii asigura folosinta acestuia unei societati comerciale pentru a fi utilizat ca parcare ... (vezi toată discuția)
Contractul de comodat este asimilat celui de inchiriere? adela05 adela05 Este adevarat ca in Noul Cod Civil, Ctr de Comodat este asimilat Ctr de Inchiriere? Ma ajutati si cu un temei legal? Multumesc (vezi toată discuția)