Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale inregistrare contracte din chirie teren pe persoana ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

inregistrare contracte din chirie teren pe persoana fizica - impozit pe profit

Buna seara,

Am urmatorul caz; 2 propietari al unui teren intravilan in jud. Tulcea pe care isi desfasoara activitatea diverse persoane fizice autorizate si diverse societati, iar noi trebuie sa incheiem contracte de inchiriere in decembrie anul curent pentru anul viitor. Intrebarea e unde inregistram aceste contracte (unde platim impozitul pe profit) daca ambii propietari locuiesc in Bucuresti dar in sectoare diferite iar unul detine 60%, celalalt 40% din teren.
Multumesc.
Contractele de inchiriere se inregistreaza la administratia financiara de care apartine terenul, in jud. Tulcea, nu la administratia unde isi au domiciliul proprietarii.
Multumesc de raspuns, dar acolo mi-au zis ca unde isi are domiciliul propietarul.
xyz10092010, utilizator
Cititi va rog si acest topic:
www.avocatnet.ro/content/for...

Veti depune declaratiile la organul fiscal ANAF unde aveti domiciliul.
Fiecare proprietar va completa si depune declaratia 220 (insotita de o copie a contractului de inchiriere) corespunzator cotei care ii revine din proprietate.

Dvs realizati venituri din cedarea folosintei bunurilor si datorati catre bugetul de stat impozit pe venit, conform prevederilor codului fiscal art.61,62, 63 :
[ link extern ]

Instructiuni de completare a declaratiei:
[ link extern ]
carmen01011958, moderator
si contractele pe care le incheiem intre noi (propietarii) si cei care folosesc spatiul unde le inregistram?
La administratia financiara - directia de finante-de care apartineti(unde aveti domiciliul). Se inregistreaza odata cu depunerea declaratiei 220.