Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Puteti va rog sa imi spuneti care sunt recomandarile ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Puteti va rog sa imi spuneti care sunt recomandarile statului/ ...

Puteti va rog sa imi spuneti care sunt recomandarile statului/ guvernului roman referitor la calatoria in strainatate, mai precis in Orientul Mijlociu/ Dubai?
Începând cu luna august 2020, este obligatorie efectuarea unui test molecular tip PCR pentru infecția cu SARS-CoV-2, cu cel mult 96 de ore înainte de sosirea în Emiratele Arabe Unite, inclusiv de către persoanele care tranzitează acest stat. Rezultatul testului trebuie să fie prezentat în format tipărit, în limba engleză.
Pasagerii care îndeplinesc condițiile pentru revenirea în Emiratele Arabe Unite trebuie să efectueze un examen medical şi să prezinte un certificat eliberat de unul dintre centrele medicale aprobate de autoritățile emirateze competente, pentru a se asigura că nu sunt infectați cu virusul SARS-CoV-2.
Autoritățile medicale de stat pot solicita reexaminarea călătorilor, dacă consideră necesar. La sosirea pe aeroportul Dubai se efectuează un test molecular tip PCR pentru infecția cu SARS-CoV-2, rezultatul acestuia fiind transmis pe telefonul mobil în aproximativ 24-48 de ore. Până la sosirea rezultatului, călătorii trebuie să stea în izolare.

La revenirea in tara, va trebui sa intrati in carantina.
Va multumesc foarte mult!