Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare cumparare imobil Am achizitionat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare cumparare imobil Am achizitionat un imobil, ...

Contract de vanzare cumparare imobil
Am achizitionat un imobil, in contractul de vanzare cumparare incheiat la notar este mentionat urmatorul lucru:
Transmisiunea proprietatii cu toate atributele sale si cu tot ceea ce este necesar pentru exercitarea libera si neingradita a posesiei, se face astazi, data autentificarii prezentului contract de vanzare cumparae fara nici o alta formalitae suplimentara. Termenul de eliberare al apartamentului este de 30 de zile de la data incheierii contractului fara vreo alta formalitate.

Vanzatorul sustine ca el este inca 30 de zile proprietar, si eu nu am voie sa intru in imobil decat cu acordul lui....
Este corect?
Multumesc
Vanzatorul nu mai este proprietar dar are un termen de 30 zile sa elibereze spatiul si in acest termen nu il puteti evacua decat in anumite cirsumstante cu ordin de evacuare de la instanta.
Multumesc frumos
Doream sa intru in apartament sa fac niste masuratori, din discutiile avute cu vanzatorul nu mi este permis acest lucru decat in prezenta lui.
Nu locuieste acolo, dar mai are cateva lucruri.
Depinde cum este formulata exact aceasta clauza, din ceea ce ati spus pana acum, puteti intra in apartament dar nu il puteti evacua pe vanzator inainte de terminarea termenului de 30 zile.
Folosinta și posesia sunt atribute ale dreptului de proprietate.
Dvs ati devenit proprietar din momentul semnării contractului.
Faptul că predarea imobilului are loc la o dată ulterioară, probabil a fost înțelegerea dvs cu vânzătorul.
În mod normal ati putea sa il evacuati sau pur si simplu sa schimbati yala, însă credeți că merită efortul și starea conflictuală?
Pe de altă parte, și vânzătorul ar trebui să înțeleagă că in momentul de fata are statutul de tolerat si nu poate să aibă și banii si imobilul.
Lasati-l in pace pana trec cele 30 de zile si se muta, apoi va faceti măsurătorile sau ce aveti dvs de facut.
Vanzatorul sustine ca el este inca 30 de zile proprietar, si eu nu am voie sa intru in imobil decat cu acordul lui....

are dreptate in ce priveste acordul, dar nu ca ar mai fi proprietar, ci pt ca are drept de folosinta inca 30 de zile.