Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum poate fi asigurat la sanatate un student in UK ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum poate fi asigurat la sanatate un student in UK (fara bursa de la statul roman)?

Buna ziua,
Pentru un student in UK (fara bursa de la statul roman, Erasmus etc), cum pot sa obtin calitatea de asigurat in Romania. Statul se pare ca ne-a lasat si fara statut de asigurat ca student (pana in 26 ani) si fara card de sanatate european. In UK vom obtine asigurare NHS prin pre-settlement, pentru care platim anual, apoi va trebui sa platim si in Romania aceeasi perioada (desi vom sta eventual in vacante sau pentru alte eventuale situatii)? Chiar si asa, cum se procedeaza? Multumesc anticipat pentru posibil raspuns.
ana-cer, moderator