avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... casa de marcat pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

casa de marcat pfa

Buna ziua ,va rog sa imi spuneti la un pfa neplatitor de tva achizitia casei de marcat din:
1] - 10.08.2020 cu o valoare mai mica de 2500 se inregistreaza la obiecte de inventar ,este o cheltuiala deductibila ,se scade din impozitul pe anul 2020
2] - casele de marcat achizitionate din 2018-2019 sunt cheltulieli nedeductibile , se pot scadea din impozitul datorat in 2020
Ultima modificare: Marți, 26 Ianuarie 2021
paul2020, utilizator

Alte discuții în legătură

Deducere tva pentru pfa andre02 andre02 Buna ziua. Se pot deduce cheltuieli facute pentru achizitionare de componente PC pe PFA ? Si cum se face deducerea, care este procentul, cat recuperezi, ... (vezi toată discuția)
Inregistrare cheltuieli in rjip DanielaNicu DanielaNicu Buna ziua, Mi-am infiintat un PFA (neplatitor TVA) de curand si prestez servicii pentru o firma din Germania. As dori sa stiu daca este neaparata nevoie de ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli deductibile dinamo2010 dinamo2010 1.daca am un PFA , cu activitatea de arbitrii si cumpar echipament sportiv, sa spunem de 300 lei, atunci trebuie trecuta in lista de inventar? 2.trebuie ... (vezi toată discuția)