Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna am nevoie de ajutor ce trebuie sa fac ca as vrea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna am nevoie de ajutor ce trebuie sa fac ca as vrea sa plec ...

Buna am nevoie de ajutor ce trebuie sa fac ca as vrea sa plec sezonier pe 3 luni în Germania dar am indemnizatie pt creșterea copilului
Sa suspendati plata indemnizatiei.
Si trebuie sa fac cerere si unde si cam cu cât timp inainte
Si se poate reactiva dupa ce revin inapoi
Beneficiarul drepturilor prevăzute de OUG 111/2010 este obligat să comunice în scris primăriei orice modificare intervenită în situația sa, de natură să determine încetarea sau suspendarea plății drepturilor, în termen de 15 zile lucrătoare de la apariția acesteia.

da, se poate solicita reluarea plății drepturilor suspendate.

Insa, mai intrebati si la AJPIS.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Si se poate reactiva dupa ce revin si unde fac cererea la AJPIS