avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna am nevoie de ajutor ce trebuie sa fac ca as vrea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna am nevoie de ajutor ce trebuie sa fac ca as vrea sa plec ...

Buna am nevoie de ajutor ce trebuie sa fac ca as vrea sa plec sezonier pe 3 luni în Germania dar am indemnizatie pt creșterea copilului
Cel mai recent răspuns: SzaboAdrian , utilizator 19:36, 26 Ianuarie 2021
Sa suspendati plata indemnizatiei.
Si trebuie sa fac cerere si unde si cam cu cât timp inainte
Si se poate reactiva dupa ce revin inapoi
Beneficiarul drepturilor prevăzute de OUG 111/2010 este obligat să comunice în scris primăriei orice modificare intervenită în situația sa, de natură să determine încetarea sau suspendarea plății drepturilor, în termen de 15 zile lucrătoare de la apariția acesteia.

da, se poate solicita reluarea plății drepturilor suspendate.

Insa, mai intrebati si la AJPIS.
Ultima modificare: Marți, 26 Ianuarie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Si se poate reactiva dupa ce revin si unde fac cererea la AJPIS

Alte discuții în legătură

Angajare in timpul ccc mikaella_10 mikaella_10 Buna, Va rog sa ma ajutati.Ce obligatii am eu ca mama daca ma angajez cu 2 lunI mai devreme de Incetarea CCC, in maternitate am intrat din somaj, dupa ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil eu1983 eu1983 Buna ziua, Eu am intrat in concediu de crestere copil pana la 2 ani din somaj, dupa 1 an si 3 luni mi-am gasit serviciu, am semnat contract si cand am ... (vezi toată discuția)
Debit din veniturile suplimentare încasate în timpul indemnizaþiei pentru ccc, contestare decizie de debit acs1983 acs1983 Incepand din 24.08.2011 sunt in CCC. In urma cu cateva zile am fost chemat la Directia Judeteana de Asistenta Sociala si mi s-a spus ca figurez cu venituri ... (vezi toată discuția)