avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Lucrez in sistemul privat. Daca imi depun dosarul de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Lucrez in sistemul privat. Daca imi depun dosarul de pensionare ...

Lucrez in sistemul privat.
Daca imi depun dosarul de pensionare pt limita de varsta trebuie sa anunt angajatorul? la depunerea dosarului sau cand vine decizia ?
Contractul de munca pe perioada nederminata trebuie sa inceteze sau poate continua??
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:46, 1 Martie 2021
8 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.

2. Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi mentinut in aceeasi functie maximum 3 ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de munca.

3. Intrati sub incidenta "muncii nedeclarate", daca continuati activitatea dupa data mentionata la pct.1 fara a avea un alt c.i.m sau fara cererea aprobata si mentionata la pct.2
Buna ziua,
Am inteles, va multumesc.
Eu indeplinesc conditiile de pensionare, dar nu am varsta de 63 ani..
Am lucrat in grupa 1 de munca aprox. 13 ani si am varsta de 58 ani. Pot iesi la pensie la limita de varsta ??
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Precizati-ne:
1. data de nastere
2. stagiul complet de cotizare
3. stagiul de cotizare in grupe de munca/conditii deosebite sau speciale
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Datele solicitate:

1) 03.09.1963 (F)

2) 10.06.1981-08.09.1982 (inainte de facultate la zi, 5 ani)
01.10.1087- pana in prezent (lucrez cu CIM)

3) grupa I de munca in per. 01.10.1087 - 20.08.1999

Spuneti-mi , va rog, cand pot sa imi depun dosarul de pensionare pt limita de varsta .
Multumesc anticipat !
Ultima modificare: Vineri, 19 Februarie 2021
carro, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din calcul meu va puteti depune dosarul pentru pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.

Mai asteptati si alte pareri.

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie, desfacerea cim, depunerea dosarului la casa de pensii intelect consulting intelect consulting Femeie , 56 ani varsta , 34 ani cotizati , din care 20 ani grupa II .Va rog : 1. Cand am dreptul sa ies la pensie ; 2. Angajatorul ma ameninta ca anul acesta ... (vezi toată discuția)
Pensionare Onutza05 Onutza05 As dori sa stiu dc sunt angajata iar in luna aprilie indeplinesc conditia de iesire la pensie intrucat implinesc varsta corespunzatoare, insa imi lipseste 1 ... (vezi toată discuția)
Pensie sexu sexu am depus dosarul de pensionare,dureaza cateva luni pina vine hotarirea,in acest timp pot fi dat afara de la serviciu ? pot sa-mi scot concediu medical in ... (vezi toată discuția)