avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Exista vreo posibilitate de a nu plati ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Exista vreo posibilitate de a nu plati penalități ...

Buna ziua. Exista vreo posibilitate de a nu plati penalități pentru taxelor comune asociației de proprietari?
Cel mai recent răspuns: Rares Paun , utilizator 11:19, 18 Martie 2021
Buna ziua. Doar daca se prescriu, sau ajungeti la o intelegere cu Asociatia de proprietari.
Asociația de proprietari m-a actionat in judecată pentru plata lor. Este exclus sa ma pot înțelege cu ei.
Daca aveti penalizari, inseamna ca aveti restante. Daca penalizarile sunt stabilite in adunarea generala, nu aveti decat sa le platiti.
Exista varianta ca penalitatile sa nu fie achitate in cazul in care a intervenit termenul general de prescriptie de 3 ani daca in acest interval creditorul nu a desfasurat demersuri legale pentru recuperare ddebit
Mulțumesc.

Alte discuții în legătură

Penalitati asociatie locatari VIOPAUN VIOPAUN Buna seara, Am rugaminte sa ma ajutati cu o informatie privind urmatoarea problema: In urma cu zece ani am platit totalul de la restanta si seful de ... (vezi toată discuția)
Penalitati intretinere filimonandreea filimonandreea buna ziua ! Sunt si eu un restantier la intretinere, ca multi altii nu de rea credinta incepand cu anul 2002 pana in prezent; pana acum cateva luni de ... (vezi toată discuția)
Penalitati asociatii de locatari david.imob david.imob Sper ca cineva sa aiba rabdare sa citesca situatia prezentata de mine si sa primesc un sfat competent.Locuiesc intr-un bloc din sector 6 unde avem asociatie de ... (vezi toată discuția)