Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire datorii de la bunicul. Solutii?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire datorii de la bunicul. Solutii?

Buna ziua!

Bunicul a facut, cat era in viata, un precontract de vanzare-cumparare prin care se angaja sa vanda un teren din care 1/4 era al lui (deci avea dreptul sa il vanda), iar 3/4 apartinea tatalui meu, decedat inaintea bunicului (deci pe care bunicul nu avea dreptul sa il vanda, intrucat pe tata l-am mostenit eu, fratele meu si mama mea).
Intre timp, bunicul a decedat (anul trecut). Evident ca in pre-contract scrie ca bunicul a incasat o anumita suma de bani (27000 de lei). Adevarul este ca nu a primit banii (au ramas la persoana imputernicita de bunicul sa efectueze vanzarea), dar nu am cum sa dovedesc asta. Prin urmare, nici bunicul, nici eu, nici fratele meu, nici mama nu am primit niciun ban.

Promitentul cumparator doreste, evident, sa isi recupereze pierderea.

Eu si cu fratele meu (singurii mostenitori ai bunicului, caci tata nu a mai avut frati si bunica este de asemenea decedata), ne-am gandit sa renuntam la mostenire si in felul acesta, pe de-o parte, noi sa nu avem de-a face cu procesele, iar pe de alta parte, promitentul cumparator sa il poata da in judecata pe bunicul si, in lipsa mostenitorilor (bunicul mai are rude colaterale cu care nu am tinut legatura, insa ma indoiesc ca isi vor dori mostenirea de la bunicul), sa obtina, pe de-o parte acea parte de teren care era a bunicului (1/4 din suprafata promisa spre vanzare), pe de alta parte, sa isi poata recupera banii dati vanzand casa bunicului (nu are valoare mare, dar ... suma achitata pe teren, in total este 27000 de lei, deci vanzatorul ar mai trebui sa recupereze 3/4 din suma, adica 20250 de lei; banuiesc ca macar atat face casa cu terenul de casa).

Am fost la notar sa intreb cum procedez pentru a renunta la mostenire, insa, discutand cu doamna de acolo, am aflat ca, defapt, chiar daca renunt la mostenire, e posibil ca promitentul vanzator sa ma dea in judecata (pe motiv ca am renuntat la mostenire cu intentia de a-l pagubi, zicea doamna) si sa ma oblige sa imi retrag renuntarea, ba chiar sa puna ipoteca pe proprietatile mele personale (care nu sunt mostenire de la bunicul). As dori sa intreb:

- Este posibil acest lucru? Pot fi obligata sa imi retrag renuntarea si sa il despagubesc personal (din banii si proprietatile mele) pe respectivul?

- Daca ma obliga sa imi retrag renuntarea, asta inseamna ca automat sunt obligata sa mostenesc tot ce avea bunicul (inclusiv casa)? Sau la casa nu mai am dreptul in acest caz? Ci mostenesc doar datoria aceasta?

- Tinand cont ca termenul de rezolvare a pre-contractului (efectuarea vanzarii) a fost in 22.02.2021 (lucru despre care am aflat duminica, 21.02.2021, seara). care sunt modalitatile de rezolvare a situatiei, in afara de cea la care m-am gandit eu (de renuntare la mostenire)?

- In cazul in care pierd, ce trebuie sa ii dau omului respectiv: terenul, banii pe care i-a dat, dublul banilor (pt. ca nu s-a incheiat contractul la termen), si banii si terenul?

Multumesc pentru raspunsuri si orice alte sfaturi si indrumari.
andravenache, utilizator
Am fost la notar sa intreb cum procedez pentru a renunta la mostenire, insa, discutand cu doamna de acolo, am aflat ca, defapt, chiar daca renunt la mostenire, e posibil ca promitentul vanzator sa ma dea in judecata (pe motiv ca am renuntat la mostenire cu intentia de a-l pagubi, zicea doamna) si sa ma oblige sa imi retrag renuntarea, ba chiar sa puna ipoteca pe proprietatile mele personale (care nu sunt mostenire de la bunicul).

Ori a inteles gresit, ori nu stie ce vorbeste.
Mergeti si dati declaratie de renuntare la mostenire ca scenariul descris de doamna, nu exista pt ca nu dvs datorati bani, ci bunicul datora.

Nu mai deschideti subiecte noi pe aceeasi tema., multumesc!
gi-jane2, moderator

gi-jane2 a scris:

Am fost la notar sa intreb cum procedez pentru a renunta la mostenire, insa, discutand cu doamna de acolo, am aflat ca, defapt, chiar daca renunt la mostenire, e posibil ca promitentul vanzator sa ma dea in judecata (pe motiv ca am renuntat la mostenire cu intentia de a-l pagubi, zicea doamna) si sa ma oblige sa imi retrag renuntarea, ba chiar sa puna ipoteca pe proprietatile mele personale (care nu sunt mostenire de la bunicul).

Ori a inteles gresit, ori nu stie ce vorbeste.
Mergeti si dati declaratie de renuntare la mostenire ca scenariul descris de doamna, nu exista pt ca nu dvs datorati bani, ci bunicul datora.

Nu mai deschideti subiecte noi pe aceeasi tema., multumesc!

Va multumesc pentru raspuns. Sper sa fie cum spuneti dvs. Nu mai stiu pe cine sa cred ...
Tema nu mi s-a parut aceeasi. Pentru ca situatia este diferita. Noi, cei care nu cunoastem legile, intrebam incoace si incolo si incerca sa vedem care este varianta cea mai buna. Daca am gresit imi cer scuze.

Multumesc, inca o data.
daca dvs datorati ceva cuiva si va pica o pleasca mostenire si renuntati la ea, normal ca creditorul dvs putea sa atace acea renuntare pt ca o faceati cu rea credinta, ca mostenirea sa nu ajunga in patrimoniul dvs ca sa aiba creditorul ce va lua.
Ori nu dvs sunteti datoare ci bunicul, dvs nu raspundeti pt datoriile bunicului decat in limita valorii mostenite.
Dvs renuntati la mostenire pt ca valoarea mostenirii e pe acolo cu datoria si nu are sens sa v-o insusiti, sa platiti taxe pt ea ca sa aiba ce executa creditorul bunicului. Dvs renuntati la mostenire si creditorul o poate culege in contul creantei sau e treaba lui ce face, ca nu mai a treaba dvs.
Renuntand, nu mai aveti nicio legatura cu mostenirea ( indiferent cate bunuri se descopera ca avea bunicul) dar nici cu probleme lui, datorii etc.
si daca nu ma credeti pe mine, puteti citi singura
Art. 1122

Renunţarea frauduloasă

(1) Creditorii succesibilului care a renunţat la moştenire în frauda lor pot cere instanţei revocarea renunţării în ceea ce îi priveşte, însă numai în termen de 3 luni de la data la care au cunoscut renunţarea.
gi-jane2, moderator
OK. Situatia e complicata. Nu as intra in detalii ca sa nu divaghez de la subiect. As spune doar ca ... mi-e teama ca, daca este in interesul lui, promitentul cumparator, in cardasie (scuzati exprimarea, incerc doar sa fiu explicita folosind putine cuvinte) cu fosta imputernicita a bunicului, pot sa "rezolve" ca bunicul sa nu mai aiba nimic de mostenit decat datoria. (Au bani, au relatii, n-au scrupule, din ce am auzit ... dar sa nu intram in detalii, va rog.)

Sa presupunem ca cere si obtine anularea renuntarii mele la mostenire. Care ar fi consecintele asupra mea in acest caz, va rog?

pai de ce sa presupunem ceva ce nu ar putea exista ?
ca bunicul sa nu mai aiba nimic de mostenit decat datoria

datoriile se platesc doar in limita activelor mostenite, deci daca mosteniti nimic, nimic platiti.
nu va mai faceti griji si nu mai intoarceti speta pe toate partile, mergeti si dati declaratie de renuntare.
sau si mai bine, mergeti la un avocat unde sa dati toate detaliile ca sa va dea un sfat in cunostinta de cauza.