avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto

Am un renault trafic 1,9 din 2003 adus din spania si ma intereseaza taxa ,va rog foarte mult sa-mi spuneti daca s-a aprobat vreo noua prevedere legala (care sa se aplice de la 01.01.2010) privind taxa de prima inmatriculare . Multumesc .#-o#-o:((
Cel mai recent răspuns: Costinel Burca , Contabil 20:43, 9 Ianuarie 2010
Din pacate pentru dumneavoastra valoarea in lei a taxei a crescut , deoarece valoarea in lei a taxei auto se determina pe baza cursului de schimb valutar stabilit in prima zi lucratoare a lunii octombrie din anul precedent si publicat in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene .

Din nefericire pentru cetatenii romani , pana cand Comisia Europeana va termina toata procedura de infrigement in cazul Romaniei , o sa mai dureze cam un an si ceva cosmarul taxei auto .
romania inedit a scris:

Din pacate pentru dumneavoastra valoarea in lei a taxei a crescut , deoarece valoarea in lei a taxei auto se determina pe baza cursului de schimb valutar stabilit in prima zi lucratoare a lunii octombrie din anul precedent si publicat in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene .

Din nefericire pentru cetatenii romani , pana cand Comisia Europeana va termina toata procedura de infrigement in cazul Romaniei , o sa mai dureze cam un an si ceva cosmarul taxei auto .



Ma scuzati ca intervin aici .. si dupa acest an si ceva ..ce se va intampla..statul restituie tuturor taxa ???? oare ???....prea "simplu sa fie pus in aplicare"
FlorinCristian a scris:

romania inedit a scris:

Din pacate pentru dumneavoastra valoarea in lei a taxei a crescut , deoarece valoarea in lei a taxei auto se determina pe baza cursului de schimb valutar stabilit in prima zi lucratoare a lunii octombrie din anul precedent si publicat in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene .

Din nefericire pentru cetatenii romani , pana cand Comisia Europeana va termina toata procedura de infrigement in cazul Romaniei , o sa mai dureze cam un an si ceva cosmarul taxei auto .



Ma scuzati ca intervin aici .. si dupa acest an si ceva ..ce se va intampla..statul restituie tuturor taxa ???? oare ???....prea "simplu sa fie pus in aplicare"

In maxim doi ani si jumatate guvernul Romaniei o sa fie obligat sa restituie taxa de poluare tuturor celor care au platit aceasta taxa !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituire taxa auto Kahlya Kahlya Buna seara. Daca am cumparat o Dacia Sandero in 2008 si am platit taxa auto (in jur de 1300 lei parca) as putea sa cer sa mi se restituie? Nu inteleg deloc cum ... (vezi toată discuția)
Taxa poluare: se bat cap in cap legea cu ordinul ? Pilu Pilu Oare mi se pare mie sau se bat cap in cap art. 12 din Legea 9/2012 care prevede: \" ART. 12 (1) În cazul în care taxa pe poluare pentru autovehicule ... (vezi toată discuția)
Cum recuperez taxa de poluare in urma unui accident cu dauna totala? StoicaGeorge StoicaGeorge Buna ziua. Rog pe cineva care a fost sau este in situatie ca si mine ca sa ma ajute cu un sfat cat mai rapid. Sunt proprietarul unui autoturism care in urma ... (vezi toată discuția)