avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa poluare: se bat cap in cap legea cu ordinul ?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa poluare: se bat cap in cap legea cu ordinul ?

Oare mi se pare mie sau se bat cap in cap art. 12 din Legea 9/2012 care prevede: " ART. 12
(1) În cazul în care taxa pe poluare pentru autovehicule achitată de către contribuabili începând cu 1 iulie 2008 până la data intrării în vigoare a prezentei legi, potrivit prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 50/2008, aprobată prin Legea nr. 140/2011, cu modificările şi completările ulterioare, este mai mare decât taxa rezultată din aplicarea prezentelor prevederi privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, calculată în lei la cursul de schimb valutar aplicabil la momentul înmatriculării în România, se pot restitui sumele reprezentând diferenţa de taxă plătită..." cu Anexa 1 la Ordinul preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală nr. 28 /2012, cap. III, pct. 3.3, care prevede: "3.3.În vederea restituirii sumelor reprezentând diferenţa dintre taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule plătită în perioada 1 ianuarie 2007-30 iunie 2008/taxa pe poluare pentru autovehicule plătită în perioada 1 iulie 2008 -12 ianuarie 2012, compartimentul de specialitate procedează la calcularea taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule", deci, legea prevede ca se restituie diferenta numai pe perioada 1 august 2008 - 12 ianuarie 2012 iar ordinul prevede ca se restituie diferenta pe perioada 1 ianuarie 2007 - 12 ianuarie 2012, asa o fi oare, sau ma insel ???, multumesc mult daca ma poate lamuri cineva si va doresc toate cele bune.
Cel mai recent răspuns: Roland Mindrila , Avocat 09:10, 18 Ianuarie 2012

Link-uri utile privind noua taxa auto 2012:

[ link extern ] ...
[ link extern ] ...
[ link extern ] ...
Recomanda


Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noua taxa auto cine o plateste? catalin bratianu catalin bratianu referitor la noua taxa care priveste masinile inmatriculate in ro pana in 2007 de catre cine va fi platita? VANZATOR SAU CUMPARATOR? (vezi toată discuția)
Taxa lucarica lucarica Am platit taxa speciala pe data de 30.07. 2007. imi mai pot recupera banii? (vezi toată discuția)
Noua taxa auto doinamonica doinamonica Buna ziua. Doresc sa intreb urmatorul lucru: daca am platit taxa poluare in septembrie 2010 pentru un Logan nou, din fabrică, 2087 ron taxa de poluare, mai ... (vezi toată discuția)