Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Baza de calcul CM
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Baza de calcul CM

Cum se calculeaza indemnizatia de concediu medical pentru o persoana care a fost in concediu pentru crestere copil.
Baza de calcul a indemnizațiilor prevăzute la art. 2 din OUG 158/2005 se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

În situația în care la stabilirea celor 6 luni din care se constituie baza de calcul a indemnizațiilor se utilizează perioadele asimilate stagiului de cotizare -de exemplu, CCC - , veniturile care se iau în considerare sunt : indemnizațiile de care au beneficiat asigurații.
Cornel Vasile, Consilier juridic