Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, Exista vreun termen pentru a legaliza o ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, Exista vreun termen pentru a legaliza o hotărâre ...

Buna ziua,
Exista vreun termen pentru a legaliza o hotărâre definitivă dată de curtea de apel,mă refer că pot să o legalizez peste o lună , două sau cinci luni.Se mai aplica stampila definitivă și irevocabilă sau doar definitivă iar pentru executare trebuie ștampilă cu titlu executoriu?
Mulțumesc!
nu aveti obligatia sa o legalizati imediat. Numai ca e in interesul dvs ca apoi sa o puneti in executare.
E definitiva, nu mai exista termenul de irevocabila.
Dupa ce o legalizati, veti merge la un executor, acesta cere tot de la instanta incuviintare pt executarea silita si apoi incepe efectiv executarea.