Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DESFINTARE POST
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DESFINTARE POST

Buna ziua,

In cazul in care mi-se suspenda postul "Director punct de lucru" ce drepturi i-mi revin din partea angajatorului?
Desfiintare post sau ,,suspendare post,,?
Ce scrie in contractul dvs individual de munca in aceasta situatie?
Dar in contractul de munca colectiv la nivel de unitate , ramura etc, caci beneficiati de prevederile cele mai favorabile inscrise in aceastea!
Pe durata suspendarii CIM nu aveti niciun drept , nicio obligatie in raportul de munca cu angajatorul.
Suspendarea contractului individual de muncă are ca efect suspendarea prestării muncii de către salariat şi a plăţii drepturilor de natură salarială de către angajator. Insa, pe durata suspendării pot continua să existe alte drepturi şi obligaţii ale părţilor decât cele prevăzute mai sus, dacă acestea sunt prevăzute prin legi speciale, prin contractul colectiv de muncă aplicabil, prin contracte individuale de muncă sau prin regulamente interne.
Cornel Vasile, Consilier juridic