Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit obligatii fiscale 2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

obligatii fiscale 2010

Buna ziua!

Ma poate ajuta cineva in legatura cu declaratiile care trebuie depuse in acest an atat pentru microintreprinderi, cat si pentru firmele platitoare de impozit pe profit?

Multumesc!
depinde de vectorul fiscal, la finante decont lunar sau trimestrial, daca aveti si achizitii intracomunitare' sunt multe declaratii si termenele difera de la caz la caz, in rest pentru obligatiile salariale declaratiile se depun lunar la fiecare institutie fel ca si in anul precedent cu exceptia impozitului pe salar care poate fi obligatie lunara sau trimestriala la bugetul de stat;
dar pe langa declaratile obisnuite care se depun la sfarsit de fiecare luna sau de trimiestru si inafara de 349 si 390 ce alte declaratii se depun pentru sfarsit de an;
imi poate spune cineva cand trebuie depusa declaratia informativa cu privire la cifra de afaceri din 2009?
in ce conditi se depune declaratia 101 in 15.02.2010 si in ce conditi la celalalt termen? #-o

Multumesc
termenul pentru depunerea declaratiei privind cifra de afaceri din anul precedent este 25 .01.2010, iar pentru depunerea declaratiei 101, contribuabilii care definitiveaza incheierea exercitiului financiar la 31.12 .2009 au termen de depunere a declaratiei 101 pana la 25 februarie 2010,exista si exceptii
Art. 34:(4)Organizaţiile nonprofit au obligaţia de a declara şi plăti impozitul pe profit anual, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează impozitul
(5)Contribuabilii care obţin venituri majoritar din cultura cerealelor şi a plantelor tehnice, pomicultură şi viticultură au obligaţia de a declara şi plăti impozitul pe profit anual, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează impozitul;
(11)Contribuabilii prevăzuţi la alin. (1) lit. b),CF care definitivează până la data de 25 februarie închiderea exerciţiului financiar anterior, depun declaraţia anuală de impozit pe profit şi plătesc impozitul pe profit aferent anului fiscal încheiat, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor;(12)Persoanele juridice care încetează să existe în cursul anului fiscal au obligaţia să depună, prin excepţie de la prevederile art. 35 alin. (1), declaraţia anuală de impozit pe profit şi să plătească impozitul până la data depunerii situaţiilor financiare la registrul comerţului;
Art. 35: Depunerea declaraţiilor de impozit pe profit
(1)Contribuabilii au obligaţia să depună o declaraţie anuală de impozit pe profit până la data de 25 aprilie inclusiv a anului următor, cu excepţia contribuabililor prevăzuţi la art. 34 alin. (4), (5), (11), care depun declaraţia anuală de impozit pe profit până la termenele prevăzute în cadrul acestor alineate
#-o deci... :stunned:
Am doua firme caen 2521 si 8622,

este libera mea alegere daca depun declaratia 101 la 25.02.2010 sau 25.04.2010? :"> ???
Nu am gasit programul cu ajutorul caruia intocmesc decl 101, nu a aparut inca?
Multumesc